Музей історії міста Хмельницького розміщений в пішохідному центрі міста на вулиці Проскурівській, 30.

Музей заснований 28 березня 1996 р. згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради народних депутатів № 866 від 28.03.1996 р. за ініціативою Хмельницького міського голови Михайла Чекмана. Для відвідування заклад був відкритий 28 вересня 1996 р. з нагоди відзначення Дня міста.

З історією перетворень середньовічного Плоскирова та колишнього Проскурова на сучасний обласний центр і центр територіальної громади – місто Хмельницький – хмельничан і гостей міста постійно знайомить просвітницька, науково-дослідна, виставкова та фондова діяльність закладу.

Родзинкою музею історії міста Хмельницького є його інтерактивність. Відвідувачі мають змогу не лише роздивлятися експозицію візуально, а й вільно фотографуватися з експонатами та відчути історію на дотик. Крім того, в музеї можна отримати голосову інформацію про експозицію, скориставшись аудіогідом, створеним кількома мовами. А великий інтерактивний touch-екран, розміщений в музеї,  за бажанням відвідувача здійснить віртуальну мандрівку містом немовби з висоти пташиного польоту.

Музейні фонди постійно поповнюються, в тому числі й завдяки благодійникам. Якщо в 1997 р. кількість музейних предметів основного фонду становила 354, то нині їх налічується понад 7 000. Різноплановість фондів музею обумовлюється його історичним напрямком, що дозволяє речові, писемні, образотворчі, декоративно-ужиткові, фото-, фоно- та кінопам’ятки тієї чи іншої історичної доби класифікаційно розгалужувати аж по 24 фондових групах музейних предметів. Завдяки цьому музей володіє зібранням пам’яток місцевої історії і культури, серед яких: знаряддя праці, предмети місцевого побуту ХІХ–ХХ століть (обруси, доріжки, рушники, вишиванки, кераміка, меблі тощо). У фондах музею зберігається чимало колекцій. Серед них унікальна колекція писанок з ликами святих авторства іконописця, засновника Хмельницької школи іконопису «Нікош» Миколи Бенедищука, колекція авторських писанок народної майстрині Світлани Делікатної, колекція живописних і графічних робіт, присвячена архітектурі міста Хмельницького, колекція живописної й графічної Шевченкіани, колекції боністики, нумізматики, фалеристики, філателії та інші.

Окремі розділи експозиції присвячені наступним темам: «Середньовічний Плоскирів», «Міщанський побут у Проскурові кінця XIX– початку XXстоліття», «Українська революція 1917-1921 років: військові однострої воїнів Армії УНР», «Табір особливого режиму для військовополонених Шталаг-355» на території Проскурова в часи Другої світової війни», «Революція Гідності», «Герої фронту і тилу АТО-ООС» тощо.

Популярними для відвідувачів розділами постійної експозиції музею є зібрання фотознімків об`єктів архітектури та урбаністичних пейзажів Проскурова-Хмельницького різних періодів ХХ століття та колекція фотоальбомів, присвячених історії міста, цикл графічних робіт «Шевченко на Поділлі» авторства заслуженого художника України Михайла Андрійчука, збірка смотрицької кераміки тощо.

Музей історії міста Хмельницького активно займається популяризацією сторінок історії рідного міста. Діяльність музею спрямована на вивчення, збереження та використання матеріальної і духовної культури міста Хмельницького, формування глибоких знань з історії міста й Подільського краю, залучення громади до знайомства з надбаннями національної і світової історико-культурної спадщини. Організація та проведення виставок, презентацій, науково-краєзнавчих круглих столів і конференцій дають можливість залучати до музею не лише постійних відвідувачів, а й зацікавлювати нових.

Особливе місце в музейній роботі відводиться патріотичному та естетичному вихованню учнівської та студентської молоді. Тут відбуваються історичні квести та екскурсії, експонуються виставки творів місцевих професійних та самодіяльних художників, фотохудожників, майстрів народного мистецтва, культурно-просвітницькі заходи творчих спілок міста, а також такі традиційні креативні музейні акції як «Європейська ніч музеїв».

Інноваційною формою роботи стало заснування при музеї студії історичної стилізації, реконструкції і реставрації «Репліка», що дало змогу музейникам плідно співпрацювати як з окремими реконструкторами середньовічного вбрання, обладунків, зброї, так і військово-історичними клубами та етнографічними студіями. Завдяки цьому експозиція музею стала більш привабливою, насиченою та інтерактивною для відвідувача.

Науковий колектив музею постійно здійснює інформаційні та науково-дослідницькі публікації на сторінці музею в соціальній мережі «Фейсбук» та на офіційному сайті закладу. 2020 року започатковано онлайн-відеопроєкт MUSEUM_WEB_EX, в якому в невеличких відеороликах у вебформаті музейники розповідають про окремі експонати музею або ж цілі музейні експозиції та віртуально проводять мініекскурсії. Побачити оригінальний відеоконтент проєкту, що постійно оновлюється, можна на музейному ютуб-каналі.

З 2016 року музей історії міста Хмельницького очолює Галина Іванівна Барабаш.

Офіційний сайт музею історії міста Хмельницького: http://mimh.org.ua/

 

Музей Проскурівського підпілля – філія музею історії міста Хмельницького

Музей Проскурівського підпілля розташований на вул. Шевченка в будинку № 3/1. Створений за клопотанням членів Проскурівського підпілля, ветеранів Другої світової війни та за підтримки Хмельницького міського голови Михайла Чекмана згідно з розпорядженням Хмельницької міської ради народних депутатів № 2485 від 5.11.1993 р.

В роки війни тут розташовувалась конспіративно-явочна квартира проскурівських підпільників.

2011 року музей був повністю оновлений шляхом капітального ремонту будинку, реконструкції приміщення та повної реекспозиції.

Музейний заклад висвітлює діяльність Проскурівської окружної підпільно-партизанської організації в 1941-1944 роках та діяльність проводу ОУН-УПА в місті та на Хмельниччині.

Експозиція музею розповідає про початок німецько-радянської війни, гітлерівську окупацію міста, Раківський табір для військовополонених суворого режиму Stalag355, що був розташований у передмісті Проскурова та який мав мережу філій, розкиданих по всьому місту. На тлі збережених музеєм історичних свідчень епохи нацистської окупації тут ведеться розповідь про народну підпільно-партизанську боротьбу, яка розпочалась з перших днів ворожого вторгнення.

В експозиційних залах представлені документи та спогади членів Проскурівського підпілля про підпільно-партизанський рух та вигнання з міста нацистських окупантів. У фондах музею зберігаються особисті речі та документи, фотоматеріали, спогади та листування підпільників, їхні нагороди.

Постійно ведеться пошукова робота матеріалів з історії Другої світової війни, окупації міста та визвольних змагань, проводяться історичні квести та екскурсії для школярів і студентської молоді. Фонди музею щороку поповнюються оригінальними речовими експонатами доби Другої світової та військовими репліками, документами, книгами, мапами тощо.

Родзинкою музею Проскурівського підпілля є його інтерактивність, адже експозицію можна вільно фотографувати та фільмувати, крім того, відвідувачам дозволяється відчути історію на дотик.

З липня 2000 року музей Проскурівського підпілля є філією музею історії міста Хмельницького.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00