Музично-драматичний театр імені Г.Петровського
(Хмельницька обласна філармонія) 1960., 1982 р.
(вул. 
Героїв Маріуполя, 7)

Двоповерховий, цегляний, тинькований. Зведений за типовим проектом московського архітектора К. Барташевича. Проект прив’язки та внутрішнє оздоблення хмельницького архітектора Г. Чекірди. Виконаний у характерному для радянської архітектури 1950-х рр. стилі, основою якого було використання форм і прийомів класики. Споруда органічно завершує один із найкращих куточків вул. Гагаріна – невеличку площу на перетині з вул. Кам’янецькою, яку з 1993 р. доповнив пам'ятник Богдану Хмельницькому. Основний об'єм споруди різновисокий, прямокутний у плані, з боковими крилами з двох боків головного фасаду. Бокові крила з’єднані шестиколонним дворядним портиком іонічного ордеру таким чином, що утворюють внутрішній двір перед головним фасадом. Цілком споруда виглядає гармонійно та велично, головний фасад увінчаний масивним трикутним фронтоном.

У другій пол. ХІХ ст. на місці цієї споруди був величезний пустир, який носив цілком офіційну назву – Кінна площа. Тут у ярмаркові дні продавали коней, вози, брички, кінську упряж та інший відповідний інвентар. На початку ХХ ст., після перенесення торгівлі конями в район Фельштинського переїзду (нині місце переходу через залізничні колії по дорозі на речовий ринок), на Кінній площі був влаштований лісозаготівельний склад, а згодом вона поступово забудовується переважно одноповерховими будинками. Нового вигляду площа набула у 1960 р.: на перехресті вулиць Фрунзе (нині і раніше Кам’янецької) та Гагаріна спорудили Палац культури працівників промислової кооперації із залом на 900 місць, з окремими естрадним та спортивним залами, кімнатами для роботи різноманітних гуртків. Проте, по завершенню будівництва, Палац вирішили передати для потреб музично-драматичного театру ім. Петровського. Театр працював тут понад 20 років, та у 1982 р. переїхав у нове приміщення, а будівля на Гагаріна, 7 перейшла у розпорядження обласної філармонії.

Історія філармонії починається з далекого 1938 р., коли одразу після утворення області (22 вересня 1937 р.) у Кам'янці-Подільському (тоді обласний центр) створили ряд обласних установ. Серед них була обласна філармонія – концертна організація, завданням якої була пропаганда досягнень музичного та інших видів мистецтва (танець, художнє читання тощо). Перервана Другою світовою війною діяльність філармонії була відновлена в 1945 р., але вже в новому обласному центрі – Проскурові. Установа розмістилася в приміщенні колишнього кінотеатру «Оаза» по вул. Котовського (нині в цьому будинку моно-театр «Кут»). До складу обласної філармонії в ті роки входили естрадно-концертна бригада, капела бандуристів, музичний лекторій, ансамбль музичної комедії, гастрольно-концертний сектор, ансамбль пісні і танцю, ляльковий театр (відокремився як самостійний 1970 р.), духовий оркестр, народний театр. Як вже згадувалося вище, в 1982 р. філармонія переїхала у просторе приміщення на розі Кам’янецької і Гагаріна. У складі філармонії працює академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля» – дипломант XII Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, лауреат численних міжнародних і всеукраїнських фестивалів і конкурсів. Ансамбль – ровесник філармонії. Заснований колектив у 1938 р. як хорова капела, а у післявоєнні роки під ім'ям «Подолянка» почав завойовувати популярність не лише в Україні та Радянському Союзі, а й у багатьох країнах світу. З 1989 р. ансамбль називається «Козаки Поділля» і є одним із найкращих художніх колективів України. Від 1991 р. гордістю філармонії став концертний зал органної і камерної музики, який був обладнаний на другому поверсі, розрахований на 200 місць й має орган чехословацької фірми «Ригер-Клос». Цей зал Хмельницької філармонії став постійним місцем проведення Міжнародних фестивалів і конкурсів органної і камерної музики. У філармонії в різні роки працювало чимало відомих артистів. Назвемо лише деяких з них: Лідія Ротару, Валерій і Антоніна Мареничі (з відомого «Тріо Мареничів»), народні артисти України Микола Мозговий, Василь Зінкевич, Микола Гнатюк та багато інших.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00