Наукова конференція, присвячена 30-річчю створення Народного Руху України

Виникнення Народного Руху України наприкінці 1980-х років ХХ століття, безперечно, стало поворотним моментом  в історії української нації, яка виявила волю до утвердження власної державності, попри  те, що після трьох століть колоніальної  московської політики Україна на той час булаопорною колонією імперії, цілковито ментально інтегрованою  в метрополію.  Народний Рух України «виріс»  із так званих  «неформальних»  об`єднань, що  вже у  1988 році існували у соціально-політичному просторі України, акумулювавши в своїх лавах людей, які мислили категоріями свободи, історичної правди, українського духовного, національного і державницького відродження.  Як і в Києві, по всій Україні,  так і на Хмельниччині та, зокрема, в обласному центрі українські патріоти започатковували ще з 1988-1989 років такі організації як культурно-просвітницьке товариство «Спадщина», осередок української скаутської організації «Пласт»,  обласне Товариство української мови імені  Тараса Шевченка «Родовід»…

Камертоном загальноукраїнських громадських процесів зі створення Народного Руху України за перебудову  з епіцентром у Києві  у січні 1989 року стала підготовка на місцях до Установчого з`їзду РУХу – створення Крайових та міських організацій РУХу. Вже на той час активісти-рухівці, незважаючи на тиск компартійних функціонерів  і контроль спецорганів, проводили просвітницьку та агітаційну роботу, масові акції, розповсюджували інформацію про громадянські права і політичну свободу, українську державницьку символіку та державну ідею,  про злочини тоталітарного режиму,  залучали до лав організації все ширше коло людей, молоді… Вже 18 серпня 1989-го рухівці  взяли активну участь у відкритті у Хмельницькому меморіального знаку пам`ятного знаку жертв  репресій на військовому кладовищі… А 28 серпня 1989-го в Нетішині РУХ провів акцію протесту проти будівництва нових блоків на ХАЕС…

8-10 вересня 1989 року в Києві відбувся Установчий з`їзд громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову», у якому Хмельниччину представляли 28 делегатів.Вже наступний етап становлення НРУ ознаменувався посиленням  активності в організацій масових політичних акцій і акцентуванням національної складової ідеології організації, що врешті призвело до виходу провідників РУХу з фарватеру КПРС, а потім і до повного розриву з партією, одним з наріжних ідеологічних каменів якої був інтернаціоналізм, і перевтіленні Народного Руху у політичну опозицію до існуючого на той час ладу, котра вимагала національного суверенітету України. Цьому передувало загострення соціально-економічної та політичної ситуації в країні, силові протистояння в Литві, страйки шахтарів, голодування студентів у Києві, цілковита нездатність тодішнього партійного керівництва нормалізувати ситуацію в країні і втілити «новий курс на перебудову», декларований  генсеком М. Горбачовим. І, звісно, відкриття правди про злочини комуністів проти України: голодомори, репресії,нищення цвіту української інтелігенції та державності 1917-1921 років в  зародку…  Вже у жовтні 1990 року  чолові РУХу, які  ще  у 1988-му проголошували  слідом  за комуністичною партією і під керівництвом партії курс на перебудову України в складі Радянського Союзу, склали комуністичні партквитки, а з офіційної назви РУХу випало словосполучення «За перебудову». Отож, якщо на початках РУХ об`єднав у своїх лавах весь спектр революційних настроїв: від ліберальних комуністів до радикальних націоналістів при домінуванні національних демократів, то з кінця 1990-го ситуація різко змінилася. А далі РУХу доведеться пройти через вибори до Верховної Ради УРСР, потім – вибори  першого президента України, і через міжусобиці, розкол, і перетворення у політичну партію, і ще один розкол, і втрату лідерів, і усунення з політичної арени більш активними конкурентами-однодумцями…

Чи виконав РУХ свою історичну місію, і, якщо так, то – яку? До чого прагнули, у що вірили, за що боролися наші земляки, перші рухівці, люди, котрі у непрості часи тоталітарної комуністичної реакції, переслідувань за погляди, відсутності свободи слова започатковували і втілювали  ідеї демократії, соборної незалежної  національної держави України, незважаючи на ризики для себе і своїх сімей? Якою була соціально-політична ситуація в області та обласному центрі  в кінці 1980-х років, коли  патріотам довелося засівати перші зерна  людської і національної гідності  у маси зденаціоналізованих і позбавлених історичної пам’яті українців? Чи написана у нас в місті, області, зрештою, повна історія розвитку пострадянського демократично-патріотичного руху, з усіма іменами, подіями, фактами?

Відповіді на ці питання обіцяють дати відомі історики України, області та міста на засіданні науково-практичної конференції «Народний Рух України за перебудову (Народний Рух України), у 1989-1991 роках на Хмельниччині: становлення, діяльність, розбудова»,  присвяченої  30-річчю створення Народного Руху України, яка відбудеться 27 вересня  2019 року в залі Хмельницької міської школи мистецтв. Початок о 10.00 год.

Організаторами конференції виступили Хмельницька міська рада, музей історії міста Хмельницького,  громадський комітет ветеранів НРУ.

У конференції  беруть участь відомий  історик,  письменник,  доктор історичних наук, професор Володимир Сергійчук та низка провідних науковців міста  й області, ветерани-активісти НРУ, представники закладів освіти міста та області.

В рамках науково-практичної конференції відбудеться презентація книги Лева Бірюка «Народний рух. До 30-річчя НРУ: становлення, діяльність, розбудова».

Вхід  вільний.