Народний аматорський театр «Дзеркало»

На особливу увагу в галузі театрального мистецтва у місті Хмельницькому заслуговує народний аматорський театр «Дзеркало», який був створений у 1953 р. при міському будинку культури. Одним із засновників був досвідчений режисер Валентин Богославський, який приніс театру славу; пізніше режисерами колективу були: О. Волошенюк, В. Павловський, В. Паляниця, П. Пацай.  

У цей період були поставлені яскраві вистави: драма-сповідь «Поріг» О.Дударева, сатирична казка «До третіх півнів» В. Шукшина, трагедія «Антигона» та «Медея» Ж. Ануйя, водевіль «По ревізії» М. Кропивницького, «Скамейка» О. Гельмана, «Провінційні анекдоти» О. Вампілова та ін..

Театр був бажаним гостем на будь-якій сцені міста чи області. За активну громадську роботу та високий ідейний рівень вистав у 1964 р. постановою Колегії Міністерства культури УССР колективу присвоєно звання «народний аматорський».

З 2000 р. режисером театру стає лауреат міської премії імені Б. Хмельницького Кропліс Іван Леонідович. Репертуар колективу, завдячуючи керівникові, збагатився п’єсами українських та зарубіжних драматургів, а саме: «Я завжди посміхаюсь» Я. Сегеля, «Гамлет» В. Шекспіра, «Спитай колись у трав» Я. Стельмаха, «Валентин і Валентина» М. Рощина, «Священні чудовиська» Ж. Кокто, «Шантрапа» П. Саксаганського, соціальна вистава «Повір у себе», «Калігула» А. Камю, «Уб’ємо чоловіка» Е. Радзинського (за твором «Стою у ресторана, замуж – поздно, здохнуть – рано…»), «Вільні метелики кохання» Л. Герша та ін..

Співпраця  з професійними акторами, хореографами, режисерами значно покращила виконавський рівень колективу. Хореографами-постановниками вистав у театрі були: заслужений артист України, балетмейстер Хмельницького обласного драматичного театру імені М.Старицького Олександр Шиманський, лауреати премії імені Б. Хмельницького: керівник народного аматорського ансамблю бального танцю «Успіх» Сергій Кондрико, головний балетмейстер ХМБК Володимир Петрина.

За 60 років творчого шляху, на сцені театру відбулося близько 50 прем’єр за творами українських та зарубіжних класиків, сучасних драматургів; здійснено близько 60 театральних вечорів, дитячих ранків, новорічно-різдвяних заходів; колектив брав участь у телевізійних проектах. Більше 700 учасників займалися у театрі, а одні з кращих стали студентами театральних вузів, інші – працювали у професійних колективах України та Росії.

З квітня 2014 р. колектив очолює молодий досвідчений режисер Гусаков Дмитро Сергійович.

Театр «Дзеркало», під його крилом майстерності отримує нове творче дихання та дарує поціновувачам театрального мистецтва нові яскраві постановки, вистави, перфоманси, серед яких: «Ніч проти Івана Купала за мотивами М. Гоголя»; новорічно-різдвяний вертеп «Добра новина»; водевілі в 1-дії за А. Чеховим «Ведмідь» та «Пропозиція»; музично-пластична вистава «Історії з коробки»; уривок «Сонячна алея» за повістю Т. Бруссіґа та ін..

У цих виставах можна побачити побудовану обдаровану команду цікавих акторів, «зцементованих» однією глибокою ідеєю постановника, що свідчить про винахідливу, професійну, графічно чітку режисуру Дмитра Гусакова, його професійне вміння вирішувати сценічні конфлікти, творчо розкривати ідею п’єс та сучасно вибудовувати вистави.

Під його керівництвом, театр стає бажаним гостем в культурно-мистецькому просторі міста та стає відомим далеко за його межами. За високу виконавську майстерність, пропаганду театрального мистецтва колектив був неодноразово удостоєний звання лауреата міжнародних, Всеукраїнських фестивалів, конкурсів та вперше, за свою історію здійснив гастрольні тури у містах Румунії, Литві.

З метою залучення мешканців міста до інтелектуального дозвілля, формування якісного мистецького смаку та розширення творчого світогляду у 2015 р. Д. Гусаков створив театральний клуб «Etcetera». Учасники клубу мають гарну можливість дізнатися про новітні театральні тенденції України та світу через дискусійні обговорення, перегляди телевізійних версій вистав та спілкування з відомими театральними діячами Хмельниччини.

За сприяння Хмельницької міської ради у 2017 р. Г. Дмитро створює незалежну громадську організацію «Центр розвитку театру «Час Т». Основна мета діяльності організації: створення незалежного театрального майданчика для реалізації різноманітних театральних проектів, що дасть поштовх для розвитку незалежного театру у місті. За час роботи організації було проведено цикл акторських тренінгів, майстер-класів, лекцій тощо.

У 2017 р. Гусаков Д. С. став лауреатом міської премії імені Б. Хмельницького у галузі режисури та театрального мистецтва.

У даний час, театр «Дзеркало» це – колоритний злагоджений колектив, учасники якого відрізняються особливою музикальністю, пластикою дійства, а вистави – яскравим оформленням та вишуканою сценографією.