29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Ігор Наумович ШАМО
людина, яка не зрадила Київ заради Москви та її привілеїв
(21.02.1925- 17.08.1982)
український композитор, народний артист України, лауреат Шевченківської премії 1976 р., автор гімну «Києве мій» і численних пісень, симфоній, камерних творів, опер, музики до фільмів, по яких можна скласти музичну енциклопедію України. |
Життя та творча діяльність Ігоря Шамо пов'язані з містом Києвом- містом, де він народився, навчався, де творив свою музику і яке безмежно любив. У його родині не було музикантів, але завжди любили пісню. У десять років Ігор почав навчатись у Київській музичній школі для обдарованих дітей (нині Школа ім. М. Лисенка). Про той час Ігор Наумович згадував із теплотою: «Я потрапив туди, куди мріяв — у царину музики, в атмосферу поваги до творчої людини...».
Ігор Наумович пройшов фронтовий шлях Другої світової війнивійськовим фельдшером — від Башкирії до Берліна. Він згадував, як у розбомбленому німецькому містечку грав свого улюбленого Баха на вцілілому органі і яке враження це справило на бійців і місцевих мешканців. А ще — як у Відня на святковому концерті на честь перемоги лейтенант Шамо грав на трофейному акордеоні.
Весною 1946 року вступив композиторське відділення Київської консерваторії. Головним вчителем у професії та в житті композитора був Борис Миколайович Лятошинський. Видатний митець прищепив Ігорю Шамо не лише вміння професіонально мислити в творчості, а й глибоку громадянськість творчості, прагнення йти в ногу з часом, тонко відчувати провідні морально-психологічні проблеми свого народу. Звідси і великий інтерес до українського фольклору.
На щорічних студентських конкурсах на кращу композиторську роботу Ігор Шамо усі п’ять років навчання виборював перше місце, у 1948 році ще студентом II курсу був прийнятий до Спілки композиторів. У 1951 році з відзнакою закінчив консерваторію. На дипломному концерті виконав на фортепіано у супроводі симфонічного оркестру свою «Концертбаладу» – твір про пережите, про жорстокі випробування війни, про радість перемоги, в якому перепліталися і фольклорна мелодійність, і роздуми, і енергія, і патетика, і драматичні сплески.
Творив Шамо легко й натхненно, одразу міг працювати над кількома творами: симфонією, романсом, музикою до кінофільму, піснею чи хоровим твором.
Ігор Шамо увійшов в історію української музики ХХ ст. як композитор глибоко проникливого ліричного обдарування, як прекрасний мелодист з яскравим образним мисленням. Безперечно, що найвищого пілотажу він досяг у жанрі пісні. Його пісенні перлини, що народжувалися у серці, часто сприймалися як народні.
І. Шамо створив три симфонії, найвідоміша – Третя, присвячена пам’яті героїв Другої світової війни, сповнена прекрасних сторінок високої трагедійної лірики.
Надзвичайно багатий здобуток Ігоря Шамо у жанрі камерної музики. Це передусім шість його струнних квартетів і ціла антологія фортепіанної музики, на якій виховано не одне покоління молодих виконавців. Шамо був блискучим піаністом і чудово грав свої твори.
Ігор Шамо був і першовідкривачем, експериментатором в музиці, адже саме в його творчості з’явився жанр хорової фольк-опери — «Ятранські ігри», де митець занурився у глибинні шари української народної творчості. Його пошуки в цьому напрямку продовжили Євген Станкович, Леся Дичко, Ганна Гаврилець.
Колеги, яким пощастило спілкуватися з Ігорем Шамо, згадують, що він був цікавим співрозмовником, полюбляв розповідати цікаві веселі історії, які з часом перетворювалися на анекдоти та легенди і «гуляли» мистецьким світом. Відомо, що Шамо мав бездоганний слух, тож прагнув якнайточнішого виконання своїх творів.
Та мало, хто знає, що композитор гарно малював, ліпив, займався різьбленням і, навіть, створив колекцію шийних хусток та беретів)))
«У ХХ столітті композитору важко бути оригінальним, а ще важче — щирим. Але завдяки своєму таланту Ігор Шамо не знав цих труднощів — такою природною і свіжою є його музика, так органічно й зі смаком втілилося в ній українське. Минають роки, а його музика знаходить нових виконавців і численних слухачів» , - композитор Євген Станкович.
Слухай українське! Дізнавайся більше про творців української музики у рамках проєкту «Поза часом».
29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30
Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25
Режим роботи Управління культури і туризму
Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*
* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00