Платон Іларіонович МАЙБОРОДА

(01.12.1918 – 08.07.1989)

український композитор, кіно композитор, музичний педагог, фольклорист,

народний артист УРСР, народний артист СРСР,

лауреат Державної премії УРСР імені Т.Г. Шевченка,

автор відомої і популярної «Пісні про рушник»

 

«Жодного дня без музики»
Платон Майборода

Народився Платон Майборода на хуторі Пелехівщина,  Полтавська область, у селянській родині. В атмосфері чарівних народних мелодій проходило дитинство майбутнього композитора. Самостійно опанувавши нотну грамоту, Платон вміло грав на балалайці.

Після закінчення середньої школи приїжджає до Київської консерваторії, бо відчував, що про музику знає все! Але до консерваторії його не прийняли. І хто знає, як склалася б доля Платона Майбороди, якби не чуйне, по-справжньому батьківське, ставлення до нього Левка Миколайовича Ревуцького. 

У книжці «Платон Майборода: милий спомин на серці собі пов’яжи» упорядник, поет Микола Сом зібрав спогади всіх, хто знав і шанував незабутнього Платона Майбороду. Дружина Маестро Тетяна Майборода згадує, що батька Платона Майбороди було оголошено «ворогом радянської влади», «куркулем». Можна лише здогадатися, яке ставлення було до сина «ворога народу» - радянські комісари кинули його у кривавий і смертельний бій, – пригадувала Тетяна Майборода. Майже мільйонна армія, що складалася в основному з українського селянства, стала заручницею сталінської авантюри: «Ні кроку назад!». Платон потрапив у полон, де гибів у голоді й холоді за колючим дротом у «Хорольській ямі» – так називали люди той жахливий табір полонених».

У 1945 році Платон Майборода керував військовим ансамблем пісні й танцю у Відні, звідки його за особистим проханням Левка Ревуцького повернули до Києва для завершення музичної освіти.

Народна пісня – дорогоцінний скарб споконвічної мудрості – стала творчим кредо перших композиторських спроб Майбороди. Він шукав красу в трудовому житті народу, в народній пісні.

Майборода писав музику до фільмів, вистав, різних історичних дат, присвячував пісні конкретним людям або виконавцям. Довгий час він співпрацював з поетом Андрієм Малишко. Вірші на музику Платона Іларіоновича писав також Максим Рильський.

Безліч неповторних, самобутніх пісень П. Майбороди прийшло до нас з екрану, а пісня «Рідна мати моя» П. Майбороди та А. Малишка облетіла весь світ. В даний час її співають не тільки українською, а й англійською, іспанською, болгарською, чеською та іншими мовами. Популярність пісні надзвичайна!

Доробок Платона Майбороди становить понад 200 пісень, кантат, ораторій, увертюр і дум, багато з яких увійшли до пісенної скарбниці українського мистецтва.

Платон Іларіонович Майборода помер 8 липня 1989 року в Києві. Похований на Байковому кладовищі.

Ім'я композитора носить Запорізьке музичне училище. На честь Платона Майбороди названо вулицю у Шевченківському районі Києва, а також вулиці у Дніпрі, Броварах та Сорокиному Луганської області.

Минають роки, та пісні Платона Майборода торкаються найпотаємніших струн нашої душі. І допоки звучатимуть «Білі каштани», «Київський вальс», «Моя стежина», ми завжди почуватимемося духовно багатими. Тож будьмо вдячними за це щастя незабутньому Платону Майбороді. 

Слухай українське! Дізнавайся більше про творців української музики у рамках проєкту «ПОЗА ЧАСОМ»!


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00







Відео


Хмельницький цікавий



«Поза часом»: культурний проєкт



Автентична українська абетка