Борис Миколайович БУЄВСЬКИЙ

(1935р.) 

видатний український композитор, автор 10 симфоній, балетів «Пісня синього моря» та «Устим Кармелюк», 3 концертів для струнних інструментів, вокальних циклів на вірші В. Шекспіра, П. Верлена, Р. Бернса, більш як 100 пісень, вокально-симфонічної ораторії «Мандрівки серця», музики до багатьох художніх, анімаційних і документальних фільмів, член Спілки композиторів України.

 

 «В його волячих жилах, козацька кров нуртує і гуде»
Василь Симоненко

Народився 7 червня 1935 року в м. Кривий Ріг. Рід Буєвських походить з донських козаків. Вся родина зі сторони батька композитора вимерла від голодуу 1933 році. Тож, сім’я Буєвських опинилася у Ростові-на-Дону, де пережила і Другу світову війну, в той час, як батько Микола Буєвський воював. Наприкінці війни повернулися до Кривого Рогу, у 1945 році Борис вступив до чотирирічної музичної школи, яку закінчив за один рік. Потім було навчання у школі військових музикантів у Грузії та Азербайджані, де він освоїв гру на кларнеті. Вже в той час першими творами Бориса Буєвського були духовий марш, перша пісня на слова друга-однокласникаАлі Алієва.

А далі - музичне училище при Ленінградській консерваторії та Харківськаконсерваторія, яку успішно закінчив по класу композиції професора Клебанова 1959 року.

Становлення та утвердження Бориса Буєвського як композитора відбулося саме у Києві. Спочатку була пісенна творчість, характерною ознакою якої є органічна єдність тексту, музики і виконання. Переважну більшість пісень Бориса Буєвського було записано на Укррадіо Миколою Кондратюком, співаком з потужним і красивим баритоном.  Пісні виконували видатні митці:Анатолій Мокренко, Лариса Остапенко, Діана Петриненко, Валентина Купріна, Ніна Матвієнко. “На долині туман”, “Тече ріка дзвінка”, “Дві стежини”, “Синя ніч за Дніпром”, “Київське небо”, “Засвітились далі, росами умиті”, “Над землею клекіт — угорі лелеки” (“А вони летять”), -  стали улюбленими піснями в Україні і поза її межами.

1975 рік став переломним у творчості Бориса Буєвського-  він починає писати симфонії. Основними рисами цих творів стала патріотична тема на національному ґрунті: щирість, правдивість, ритмічна енергетика, загальний емоційний тонус.  

Мотиви творчості композитора ніколи не живилися ідеологічними засадами, а навпаки - українською пісенною народною творчістю, українським мелосом.

Вдосконалення музичної творчості Бориса Миколайовича Буєвського відбувалося на тлі національно-культурного відродження, започаткованого середовищем української інтелігенції - шістдесятників. Іскри життєдайних помислів і поривань виростали у письменницькому середовищі, а митець спілкувався і працював із письменниками М. Вінграновським, Г. Тютюнником, Т. Коломієць, К. Дроком, Г. Чубач, В. Безкоровайним, С. Реп’яхом, В. Діденком, але найбільше з Миколою Лукашем. Дружба з  Миколою Лукашем, який відкрито підтримав Івана Дзюбу і виступив проти звинувачень КДБ вилилася у негласну заборону музичних творів Бориса Буєвського. Твори композитора знімалися з репертуару. Пісні опального митця перестали виконуватися в концертних залах, на радіо. Його твори,на думку тодішнього секретаря ЦК КПУ з ідеології Маланчука,були націоналістичними і несли загрозу “существующему строю”.

Прем’єрну виставу-балету “Устим Кармелюк” відмінили вже після генеральної репетиції. Цей твір є унікальним і єдиним в музичній практиці такого жанру.

Буєвський згадує: “…збірочку на вірші Миколи Вінграновського з моєю музикою “Ластівка нашої хати”, що ми склали спеціально для наших найменших українських діток, було фактично знищено».

Дії влади заблокували творчу роботу композитора, спричинили страшний емоційний удар творчій, талановитій людині, і це найприкрішим чином позначилося на здоров’ї маестро. За короткий час Буєвський став інвалідом першої групи по зору.

З 1993 року композитор проживає у Бельгії:  Пан Борис не прийняв громадянства іншої країни, а принципово залишився громадянином України.

Борис Буєвський - оригінальний композитор, митець з вельми потужними силами, вільним польотом уяви і винахідливої фантазії.

Слухай українське! Дізнавайся більше про творців української музики у рамках проєкту «Поза часом».


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00







Відео


Хмельницький цікавий







ПроМистецтво: Хмельницька музична школа №1 імені Миколи Мозгового