Музей історії міста Хмельницького заснований 28.03.1996 р. згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради народних депутатів № 866 від 28.03.1996 р. з ініціативи Хмельницького міського голови Михайла Чекмана, для загального відвідування відкритий 28.09.1996 р. Музей розміщений в пристосованому приміщенні на вул. Проскурівській, 30.

Експозиція побудована за історико-хронологічним принципом в п’яти залах. Музей володіє зібранням пам’яток місцевої історії і культури: знаряддя праці, предмети місцевого побуту ХІХ – ХХ ст. Це обруси, доріжки, рушники, вишивка, кераміка тощо. Тут свято шанують пам’ять про ветеранів Великої Вітчизняної війни, особливе місце в експозиції займають листи з фронту проскурівчанина Галушки Володимира Федоровича, фотографії визволителів міста, членів Проскурівського підпілля, святковий номер газети «Красная Звезда», приурочений параду Перемоги на Красній площі. В фондах музею твори заслуженого майстра народної творчості Ніни Сергіївни Косарєвої. Це вишукані жіночі сумки, пояси, альбоми, папки.

Робота музею спрямована на вивчення, збереження та використання матеріальної і духовної культури міста Хмельницького. Формування більш повних і глибоких знань з його історії, залучення громадян до надбань національної і світової історико-культурної спадщини. Роки роботи музею наповнені просвітницькою, науково-дослідною, виставковою, фондовою роботою. За час роботи музею десятки тисяч хмельничан та гостей міста познайомились з бурхливими змінами життя обласного центру. Організація та проведення виставок дає можливість залучати до музею нових і постійних відвідувачів.

Багато зусиль і знань при організації музею доклав його перший директор Олексій Віталійович Чернишов. Якщо в 1997 р. кількість музейних предметів основного фонду становила 354, то нині – понад 5000. Очільником музею впродовж кількох років була людина енциклопедичних знань Роман Григорович Назаров. Нині музей очолює Барабаш Галина Іванівна.

Особливе місце в музейній роботі відводиться патріотичному та естетичному вихованню дітей та молоді, адже не секрет – майбутнє за юною зміною. З цією метою проводяться уроки пам’яті, мужності, зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни, цікавими людьми на базі загальноосвітніх шкіл та музею. Іноваційною формою роботи стало заснування примузейної студії історичної стилізації, реконструкції і реставрації «Репліка».

Музей історії міста Хмельницького активно займається популяризацією сторінок історії рідного міста. Зокрема, до Дня міста у 2012 р. була відкрита галерея почесних громадян міста. Тут проходять виставки творів місцевих професійних та самодіяльних художників. Ці виставки допомагають хмельничанам відкрити для себе світ прекрасного, а також людей, що його творять. Сьогодні музейні працівники працюють над створенням нової експозиції в музеї історії міста Хмельницького.

Офіційний сайт музею історії міста Хмельницького: http://mimh.org.ua/

Музей Проскурівського підпілля – філія музею історії міста Хмельницького

Музей Проскурівського підпілля створений за клопотанням членів Проскурівського підпілля, ветеранів Великої Вітчизняної війни та за підтримки Хмельницького міського голови Михайла Чекмана згідно з розпорядженням міської Ради народних депутатів № 2485 від 5.11.1993 р. Музей розташований на вул. Шевченка в будинку № 3/1. В роки Великої Вітчизняної війни тут була конспіративно-явочна квартира. З липня 2000 року музей Проскурівського підпілля є філією музею історії міста Хмельницького.

Організатором і першим керівником впродовж 10 років був Михайло Цимбалістий, а останні 10 років 2004 року по 2014 рік на цій посаді працювала Олександра Хрящевська. Нині музеєм опікується завідуюча сектором Віта Баранюк.

Експозиція музею розповідає про початок Великої Вітчизняної війни, окупацію міста, концтабори, які були розташовані на території Проскурова, діяльність Проскурівської окружної підпільно-партизанської організації в 1941-1944 рр., членів підпілля, партизанський рух, визволення міста і його визволителів. У фондах музею зберігаються особисті речі підпільників, фотоматеріали, спогади, листи з фронту, листування підпільників, характеристики на керівне ядро Проскурівського підпілля та їхні нагороди. Тут ведеться пошукова робота матеріалів з історії Великої Вітчизняної війни та окупації міста, записуються свідчення членів підпілля та їх близьків родичів.

Музей організовує зустрічі з членами Проскурівського підпілля, проводить уроки пам’яті та мужності. Для увіковічнення пам’яті загиблих Марії Трембовецької та Петра Семенюка був відзнятий документальний фільм «Петро + Марія».

У 2011 р. до Дня партизанської слави музей Проскурівського підпілля був повністю оновлений шляхом реконструкції приміщення, капітального ремонту будинку та повної реекспозиції. Завдяки чому музей продовжує берегти пам’ять про героїв Проскурівського підпілля.


29000, місто Хмельницький,
вулиця Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 9:00
Обідня перерва: 13:00 –14:00,
Закінчення робочого дня: 18:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 17:00