27 травня 2009 р. на двадцять шостій сесії міської ради було прийнято рішення №2 “Про створення Хмельницького музею-студії фотомистецтва”, а вже 24 червня 2009 р. рішенням №1 двадцять восьма сесія міської ради затвердила Статут музею. Більше року тривали будівельні та оздоблювальні роботи.

7 вересня 2010 року відкрито Хмельницький музей-студію фотомистецтва, який розмістився у приміщенні історичної пам’ятки архітектури міста, побудованому на власні кошти Нафтулою Вассерманом у 1910 – 12 роках.

Музей фотомистецтва є першим та єдиним в Україні. У музейних вітринах виставлено колекцію, що налічує понад 2500 експонатів (фотоапарати, об’єктиви, збільшувачі, експонометри та інше приладдя), які ілюструють розвиток фотографії та виробництва фотоапаратів за період з кінця XIX до кінця XX століття. Колекцію довгий час збирав директор музею, хмельницький фотомайстер Костянтин Жданов. Також, у ній представлено чимало давніх негативів, літографій, фотографій, які зберегли для нас вигляд нашого міста та його мешканців.

У фойє знаходиться постійно діюча експозиція “Старе-нове місто”. На фотографіях зображені визначні місця нашого міста, будинки, вулиці та чудові міські пейзажі. Чорно-білі фотографії – це минуле нашого міста, а кольорові – це наше сьогодення. Переглядаючи ці світлини, можна зробити порівняння: яких змін набуло наше місто та окремі його куточки.

У мистецькій галереї щомісяця проводяться нові фотовиставки найкращих фотохудожників з різних міст України, відомих не тільки у нашій країні, але й далеко за її межами. За досить короткий час існування музею було проведено більш ніж 50 стаціонарних виставок фотографії. Поруч з відомими фотохудожниками України, такими як: Тарас Перун, Олександр Юдін, Олег Усатюк, Вадим Козловський, Володимир Ландін, Олексій Пучков, Сергій Бусленко, Олександр Купчинський, Микола Заварика, Сергій Гевалюк, Олег Куцький, Юрій Літвиненко, Анжеліна Надежда, Олександр Сінельніков, Ірина Роїк, Олександр Задірака, Микола Іващенко, Олександр Примак, інна Єрмакова, Олександр Харват, Олексій Шпак, Володимир Дубас, Сергій Шведенко, Інна Федотова, Володимир Кисіль, Євген Комаров, Наталія Компанцева, Олег Бурбовський, Орест Лижечка, Микола Турчин, Олександр Супрун, Володимир Оглоблін, Євгеній Ком, свої роботи представляли талановиті фотохудожники Хмельницького: Олександр Саленцов, Сергій Марьясов, Микола Величко, Сергій Іванов, Анатолій Іванов, Ната Дмитрук та Віктор Федотов і навіть фотохудожник з Італії — Верджиліо Бардоссі. Окрім персональних, у музеї, також, проходять і фотовиставки Міжнародних фотосалонів та фотоконкурсів, таких як: “Фотовернісаж на Покрову”, “Пленета дітей”, “Панорама моєї Землі” та звітні фотовиставки НСФХУ. Щороку в рамках святкування Дня міста Хмельницького проводиться конкурс дитячої та юнацької фотографії “Світ очима дитини” та “Хмельницький крізь об’єктив” з подальшим показом найкращих робіт конкурсантів. Однією з найяскравіших, яка назавжди залишила свій відбиток у серцях відвідувачів, була найперша виставка – звітна фотовиставка за 2009 рік членів Національної спілки фотохудожників України (70 конкурсних робіт). Приємно здивував і фотограф з Дніпропетровська – Ігор Ігнатьєв, який представив публіці фотографії Подільського краю з цікавого ракурсу, озброївшись фотоапаратом та паропланом, він зробив цікаві знімки з висоти пташиного польоту.

Звісно, найцікавішою експозицією музею є постійно діюча виставка старовинного фотообладнання, серед якого є практично усі фотоапарати, що серійно випускалися у Радянському Союзі, багато фотокамер світових виробників, починаючи від кінця ХІХ століття до ери цифрової фотографії. Є професійна техніка, аматорські фотоапарати, виїзні комплекти фотографа та камери для студійної зйомки, прилади для друку фотографій, спецтехніка для аерофотозйомки, медичних та наукових дослідів. Широко представлені українські виробники фотоапаратури: Київський завод “Арсенал” (з 1947 р.) та Харківський завод “ФЕД”(з 1933 р). Серед великої кількості фотоапаратів є дуже цінні та раритетні зразки. Це фотоапарат ФЕД за порядковим номером 1252, який було виготовлено у 1934 році. Саме у цьому році і розпочалася історія   українського серійного виробництва фотоапаратів , коли у місті Харків на дитячій трудкомуні ім. Ф. Е. Дзержинського налагодили випуск фотоапаратів “ФЕД” першої моделі (усього у 1934 році було виготовлено 1800 фотоапаратів). Також, відомий німецький фотоапарат “Лейка” (модель ІІІ), ФТ-2 (фотоапарат Токарєва) для панорамної зйомки, найменший дзеркальний фотоапарат “Нарцис”, німецька студійна камера кінця ХІХ століття з розміром кадру 30х40 см., карданна павільйонна камера з електронним керуванням “Ракурс-672” та багато інших.

Велику цікавість у відвідувачів викликає виставка старовинних фотографій. Всі світлини є оригінальними, виконані в різний період (кінець ХІХ — перша половина ХХ століття) та різних розмірів (від 6х9 до 35х45 см).

Перегляд цих світлин дає унікальну можливість подорожі у часі: побачити різні верстви населення (робітники, ремісники, прості селяни, купці, військовослужбовці, інтелігенція та дворянство), роздивитись цікаві типажі, характерні для свого часу костюми, зачіски, прикраси. Хмельничани та гості міста можуть оцінити майстерність фотографів початку ери фотографії з її мінімальними, недосконалими засобами і технічними можливостями, коли просто різка фотографія була справжнім дивом. Простота виконання світлин досі захоплює та дивує як простих відвідувачів, так і професійних фотографів.

На базі музею працює фотогурток “Ракурс” для дітей різного віку. Учні мають можливість познайомитись з історією фотографії, вивчити основи фотографування і на практичних заняттях закріпити отримані знання. Під керівництвом досвідченого викладача, члена НСФХУ, фотохудожника Іванова А.М. діти фотографують місто, його жителів, друзів та рідних, беруть участь в різноманітних конкурсах.

Жителі та гості міста мають можливість зробити художнє фото та скористатись іншими видами фотопослуг у фотосалоні, який діє при музеї.

В найближчих планах — створення та облаштування фотолабораторії, яка дасть можливість відновити ручний друк чорно-білих фотографій з плівки та фотопластинок.
З кожним днем музей набуває популярності серед поціновувачів фотомистецтва, тим самим прославляючи наше місто.

Гостинно запрошуємо!

Адреса: м. Хмельницький
вул. Проскурівська, 56
тел.: +38(0382)70-30-56
e-mail: photomuzeum@gmail.com

Графік роботи:
Вт. – Пт. з 9:00 до 18:00
Сб. з 9:00 до 17:00
обідня перерва з 13:00 до 14:00
Нд., Пн. – вихідний


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00Відео


Хмельницький цікавийТворчий дует письменників у ХмельницькомуПрезентація 17 випуску літературного альманаху «Медобори» відбулась 21 вересня, в Хмельницькому