Особняк І. Шпігеля поч. ХХ ст. (вул. Володимирська, 63)

Одноповерховий, цегляний, у плані прямокутний. Архітектура будинку в формах історизму поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами модерну. В асиметричній композиції фасаду виокремлюються два бічні ризаліти, між ними влаштований парадний вхід у формі неповного кола. В об’ємній композиції будинку домінує північний ризаліт, увінчаний високим широким шатром із шпилем у вигляді флюгера. У оздобленні чітко простежується поєднання цегляного стилю (рустовка, оформлення фризу типовими для цегляної архітектури зубчиками) та елементів модерну (пілястри з колами та стрічками, лиштви із закругленнями). Декор підкреслено пофарбуванням.

Споруджений на початку ХХ ст. коштом проскурівського купця, юриста Ісака Шпігеля на придбаній ним у 1899 р. земельній ділянці.

Будинок належить до зразків міської садибної забудови кінця ХІХ – початку ХХ ст., зберігся дотепер майже без змін та має архітектурну цінність завдяки поєднанню цегляного стилю з елементами модерну.

У другій половині ХХ ст. у будинку працювала контора облкниготоргу. З 2013 р. в особняку працює заклад харчування «Ресторація Шпігеля».

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00Відео


Хмельницький цікавийМонологи рідного домуРеволюція Гідності: спогади очевидців