Прибутковий будинок, в якому на поч. ХХ ст. мешкав міський голова М. Сікора 1897 р., поч. ХХ ст. (вул. Пилипчука, 1)

На розі з вул. Володимирською. Двоповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний, більш видовженим боком виходить на вул. Пилипчука. Виконаний у цегляному стилі. Загальна композиція фасадів симетрична, з двома бічними розкріповками, які увінчані прямокутними аттиками з парними цегляними стовпчиками. Фасади оздоблені деталями, виконаними за допомогою цегляного мурування, декор яких підкреслено пофарбуванням.

Будинок – цікавий зразок міської житлової забудови кінця ХІХ ст., зберігся дотепер майже без змін та має архітектурну цінність завдяки своєму цегляному муруванню. 

Споруджений у 1897 р. як прибутковий будинок. Домовласник здавав приміщення «під квартири». Одними із квартиронаймачів були: Микола Сікора (1862-1921) – на початку ХХ ст. відомий у місті громадський діяч, член міської думи, якому довелося стати останнім у дорадянській історії Проскурова міським головою; Олександр Рутковський (1854-після 1912) – генерал-лейтенант, у 1910-1912 рр. начальник 12-ї кавалерійської дивізії, штаб якої розміщувався у Проскурові.

В радянські часи будинок перебував у користуванні різноманітних державних установ, починаючи з 1950-х рр. – міського народного суду.

Нині у будинку розташовується міськрайоний суд.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00