Будинок Південно-російського промислового банку 1903 р. (вул. Проскурівська, 47)

На розі з вул. Володимирською. Двоповерховий, цегляний, пофарбований, у плані Г-подібний, із зрізаним наріжжям та двома головними фасадами. Архітектура будинку в формах історизму поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу й модерну. В об’ємній композиції будинку домінує зрізане наріжжя з ризалітом, який на рівні другого поверху має прямокутний еркер, що підтримують ступінчасті консолі. Еркер наріжжя увінчує високе чотиригранне шатро з кованою композицією на загостренні. Перший поверх рустований, міжвіконня та фриз другого поверху рясно оздоблені деталями, які виконані за допомогою цегляного мурування, декор яких підкреслено пофарбуванням. Обидва фасади мають слабовиразні центральні ризаліти з трикутними фронтонами, в які вписані здвоєні видовжені віконця. На фризах ризалітів круглі глухі віконця з вписаним роком спорудження будинку – «1903», на фризі ризаліту, що виходить на вул. Володимирську – дві прямокутні ніші з вписаними в них літерами власника будинку – «Д» та «Н». Втрачені балкони другого поверху.

Будинок відіграє помітну роль у архітектурному обліку центральної вулиці міста.

Збудовано у 1903 р. проскурівським купцем Давидом Ніренбергом (саме його ініціали відтворені на фасаді) для Проскурівського відділення Південно-Російського промислового банку. Цей банк був одним із провідних акціонерних комерційних банків, відділення якого працювали чи не в кожному більш-менш великому місті України того часу. Основний капітал банку на 1900 р. складав 5 млн. рублів, запасний – 1 млн. 435 тис. У 1908 р. Південно-Російський банк значно збільшив свої капітали та мережу й отримав нову назву – Об’єднаний банк, із відповідним перейменуванням усіх відділень. У частині будинку був влаштований невеличкий готель «Венеція» та ресторан «Сан-Ремо».

В роки Української революції 1917-1921 рр. приміщення готелю використовувалось різними військовими підрозділами, в період їх перебування у Проскурові: Армії УНР, Війська Польського, Червоної армії.

Після встановлення радянської влади (листопад 1920 р.) будівля банку була націоналізована і передана в користування радянським установам. У 1950-х рр. тут знаходився  облвиконком, у 1960-х рр. – міськком партії, у 1970-х рр. – редакції обласних газет «Радянське Поділля» і «Корчагінець». З 1986 р. розмістився новостворений обласний художній музей.

Хмельницький обласний художній музей заснований у 1986 р., який на сьогодні є одним із найоригінальніших в Україні завдяки потужній колекції сучасного українського мистецтва. Музейна збірка налічує понад 8 тис. одиниць зберігання. Пік її формування припав на кінець 1980-х рр., коли в українській образотворчості  здіймається потужна національно-фольклорна хвиля. Вона зафіксована у музейному зібранні творами багатьох знаних митців сучасності, серед яких – А. Антонюк, Ф. Гуменюк, О. Заливаха, І. Марчук, В. Франчук... В збірці широко презентовані львівська та закарпатська художні школи, група одеських «нонконформістів», напрямок «нової нефігуративності». Наявні також твори хмельницьких митців: заслуженого художника України М. Андрійчука, Л. Мазур, народних художників України Миколи й Богдана Мазурів та ін. Разом з тим збірка містить й традиційні етнографічні зразки, твори відомих українських митців кінця ХІХ – початку ХХ ст., серед яких – В. Орловського та О. Мурашка, а також уродженця Проскурова, графіка Г. Верейського. Музей здійснює широку науково-просвітницьку діяльність, організує виставки та презентації, культурно-просвітницькі проекти.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00







Відео


Хмельницький цікавий



Поетичну збірку військового «Птах і аритмія ночі» представили у Хмельницькому



Майстерклас до Великодня