29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Будівля Будинку офіцерів, в якому в 1941 р. розміщувався штаб Південно-Західного фронту під командуванням генерал-полковника М. Кирпоноса 1939 р., 1941 р. (вул. Проскурівська, 57)
Двоповерховий, цегляний, тинькований, П-подібний у плані, з центральним ризалітом на головному фасаді. Зведений у характерному для радянської архітектури 1930-х рр. стилі псевдоампір, основою якого було використання форм і прийомів класики. В загальній композиції домінує ризаліт із чотириколонним портиком, увінчаним трикутним фронтоном. В цілому обшир будівлі – симетричний, фасад витримано у лаконічному ритмі віконних прорізів у чередуванні зі спрощеними пілястрами, які підкреслено пофарбуванням. У минулому карниз увінчувала балюстрада, яку втрачено під час чергового ремонту наприкінці 1990-х рр.
В перші десятиріччя радянської влади гарнізон Проскурова помітно розширився і набув всесоюзного значення, особливо після того, як наприкінці 1930-х рр. у місті розташувалася танкова бригада і штаб армійської групи. В цей же час було прийняте рішення про спорудження нового Будинку Червоної армії (БЧА). Місце під новобудову виділили на центральній вулиці, де знесли кілька одноповерхових будинків. Споруджував об’єкт «Військбуд №105«, і до кінця 1939 р. гарнізонний БЧА був урочисто відкритий.
У травні-червні 1940 р. у проскурівському БЧА розташувався штаб Польового управління оперативного Південного фронту під командуванням генерала армії Г. Жукова. Південний фронт був створений на базі військ Київського Особливого військового округу і мав завдання «звільнення Північної Буковини та Бессарабії з-під окупації Румунії» та приєднання цих територій до СРСР. Штаб фронту розташувався у Проскурові, а сам Г. Жуков за короткий час відвідав майже всі частини і з’єднання округу, переважна більшість яких була розташована на території Кам’янець-Подільської області, займався оргпитаннями, проводив розширені наради. До того ж, у червні 1940 р. Г. Жуков виступив у проскурівському БЧА з промовою перед командним складом гарнізону.
У березні 1941 р. Проскурів стає адміністративним центром Кам’янець-Подільської області й у Будинку Червоної армії розташувався обком партії та комсомолу. Але не надовго – 22 червня 1941 р. розпочався збройний напад Німеччини та її союзників на західні кордони СРСР. Наприкінці червня – на початку липня 1941 р., у проскурівському БЧА розташувався командний пункт Південно-Західного фронту під командуванням генерал-полковника М. Кирпоноса. Саме тут, 30 червня, командування Червоної армії прийняло важке рішення – до 9 липня відійти на рубіж Коростенського, Новоград-Волинського, Старокостянтинівського і Проскурівського укріпрайонів і фактично вперше офіційно розпочати відступ під натиском підрозділів Вермахту. Тим часом, 8 липня 1941 р., у Проскурів був окупований нацистами. У будівлі БЧА розташувався Гебітскомісаріат.
Після визволення у березні 1944 р., у БЧА знову розташувався обком партії. Деякий час, в лівому крилі, на другому поверсі, жив тодішній перший секретар обкому В. Бегма. На початку 1950-х років, обком переїжджає у нове приміщення, і будинок знову перейшов у розпорядження військових, змінивши свою назву на – гарнізонний Будинок офіцерів.
За останні роки Хмельницький гарнізон значно зменшився, і тому з 2005 р. Будинок офіцерів було розформовано, а його приміщення передано під навчальний корпус Хмельницького університету управління та права.
Сергій Єсюнін
Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.
Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30
Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25
Режим роботи Управління культури і туризму
Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*
* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00