Будівля Єпархіального Проскурівсько-Летичівського вікаріату, в якій в 1921-24 рр. працював єпископ Валеріан (Рудич), поч. ХХ ст., 1921-24 рр. (вул. Володимирська, 38)

Одноповерховий, цегляний, у плані прямокутний. Фасад оформлений з використанням елементів стилю модерн за допомогою цегляного мурування, декор якого підкреслено пофарбуванням. Композиція головного фасаду симетрична, має два ризаліти, які завершуються трикутними фронтонами. Великі круглі вікна на ризалітах надають фасаду оригінального вигляду.

Будинок є одним із найоригінальніших особняків міської забудови початкуХХ ст., зберігся дотепер майже без змін.

На початку ХХ ст. в будинку розташовувалось єпархіальне Проскурівсько-Летичівське вікарство православної церкви, постанова про створення якого побачила світ 1918 р. Від 1921 р. очолив вікарний єпископ Проскурівсько-Летичевський Валеріан (Василь Несторович Рудич). Він народився 1889 р. в с. Мізяковські хутори Вінницького повіту Подільської губернії, навчався в Кам`янець-Подільській Духовній Семінарії та Московській Духовній Академії, став кандидатом богослов`я. У серпні 1917 р. ієромонах Валеріан був прийнятий в клір Подільської єпархії, де служив у різних парафіях до травня 1918 р. З того часу він був зачислений до братії Троїцького монастиря Кам`янця-Подільського, згодом став його останнім настоятелем і незабаром був посвячений в сан архімандрита. В 1921 р. була здійснена єпископська хіротонія архімандрита Валеріана в сан єпископа Проскурівського і Летичівського, вікарія Вінницької єпархії. Але, незабаром, владика Валеріан опинився під тиском радянських органів влади та був висланий у квітні 1925 р. у Середню Азію. Після серії ув’язнень і заслань вікарний єпископ Валеріан займав Тверську кафедру Нижегородської єпархії, в останні роки мешкав у м. Тихвіні. Під час гонінь 1934 р. був засуджений до 10 років, як організатор «контрреволюційної монархічної організації», до якої нібито входили клірики Тихвіна і навіть професура Духовної Академії в Ленінграді (усього 175 чоловік проходило по цій справі), відбував єпископ Валеріан ув’язнення в Архангельську. Пізніше, Особливою Трійкою НКВС він був засуджений до розстрілу 27 січня 1937 р. в архангельській в'язниці. Нині Хмельницькою Єпархією ведеться робота відносно канонізації єпископа Валеріана (Рудича).

У 1924 р. будинок був конфіскований, й згодом у ньому був відкритий дитячий садок НКВС. Тим часом, у 1927 р. за рішенням радянських органів влади Проскурівсько-Летичівське вікарство було ліквідоване.

Нині будинок перебуває у приватній власності.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00







Відео


Хмельницький цікавий







ПроМистецтво: Хмельницька музична школа №1 імені Миколи Мозгового