Будівля міського банку, в якій у 1919 р. містився штаб Запорізького корпусу армії УНР 1914 р., 1919 р. (вул. Героїв Майдану, 38)

Двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані П-подібний. Фасад декорований у неоренесансних формах на ордерній основі, він симетричний, має центральну та дві бічні розкріповки, площину стін між якими розчленовано пілястрами. Бічні розкріповки підкреслені пілястрами, що утримують трикутні фронтони, увінчують два високих шатра з ажурними кованими флюгерами. Центральна розкріповка рустована та завершується аттиком складної форми з ліпними вазами по боках. Споруда багато декорована ліпними деталями: на фасаді – розетками квітів, левиними маскаронами, гірляндами у підвіконних нішах, сандриками вікон, на тимпанах фронтонів другого поверху – композиції оголенихамурів.

Будинок спорудив проскурівський домовласник З. Вуль в 1914 р. (ця дата на аттику центральної розкріповки) для потреб міського банку. Проте, банк тут так й не встиг оселитись – почалася Перша світова війна, й будівля, як й багато інших споруд прифронтового Проскурова, було тимчасово передано у розпорядження командування Південно-Західного фронту. В роки Української революції 1917-1921 рр., коли точилася боротьба за створення Української Народної Республіки (УНР) і Проскурів перебував у центрі цих подій, у будинку містився штаб Запорізького корпусу Армії УНР. Командував корпусом палкий прихильник української державності, визначний воєначальник, полковник Армії УНР Петро Болбочан. Але, за прикрим непорозумінням та за збігом обставин П. Болбочан потрапив у немилість до Головного Отамана С. Петлюри. Саме в цьому будинку, 10 червня 1919 р. П. Болбочана було заарештовано за підозрою в намірах заколоту. Скороспілий військово-польовий суд виніс йому смертний вирок та 28 червня 1919 р., неподалік від Кам'янця-Подільського на станції Балин, полковника розстріляли. На сьогодні світле ім’я Петра Болбочана реабілітовано історією. У 2006 р. на честьодного з найвизначніших воєначальників УНР встановлена інформаційна пам’ятна дошка.

Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.) будинок був націоналізований і в ньому протягом майже півстоліття (до початку 1970-х рр.) містився головпоштамт, згодом телефонна станція (АТС-6). Від 2004 р. у будинку розмістилася бібліотека Хмельницького університету управління та права. У 2006 р. проведено капітальний ремонт та часткову реконструкцію.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00