29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Будівля ресторану та готелю, в якому в 1938 р. мешкала знімальна група під керівництвом кінорежисера О. Довженка поч. ХХ ст., 1938 р., поч. ХХІ ст. (вул. Проскурівська, 15)
На розі з вул. Проскурівського підпілля. Двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний, із закругленим наріжжям. Виконаний у стилі модерн. На головному фасаді виокремлюється центральна розкріповка, яку на рівні другого поверху обмежують по боках два симетричних напівкруглі еркери на одне вікно. Розкріповку увінчує трикутний фронтон з круглим віконцем. Симетрію фасаду також підкреслюють балкони з ажурними металевими ґратами. Вікна першого поверху вписані у прямокутні ніші, віконні прорізи другого поверху завершені сандриками з замковим каменем та розділені спрощеними пілястрами з характерними для модернового декору стрічками. Увінчує будинок широкий профільований карниз та парапет, який розширюється над наріжжям. Деталі декору підкреслено пофарбуванням. У 2016 р. добудовано мансардовий поверх з наріжним сферичним скляним шатро.
В першій половині ХХ ст. весь перший поверх будинку займав найпопулярніший ресторан Проскурова, який мав назву «Слон» (вхід до ресторану був на закругленому наріжжі). Достовірно невідомо, хто побудував цей будинок і хто був засновником ресторану. Точно можна стверджувати лише те, що в 1908 р. «Слон» вже успішно працював та пропонував відвідувачам вишукані страви. Кухня ресторану особливо славилася оригінальними холодними закусками і фірмовою заливною рибою, а також різноманітним вибором вин і делікатесів. За спогадами старожилів, навіть в роки Української революції 1917-1921 рр., коли в країні панували голод і розруха, у «Слоні» можна було замовити (зрозуміло, за великі гроші) чорну ікру й ананаси. Ще одним «козирем» ресторану довгий час був оркестр сліпих музикантів, що складався з 18 чоловік, які грали по вечорах. Над рестораном, на другому поверсі будинку, були обладнані готельні номери.
У перші роки радянської влади «Слон» так і залишився рестораном, а от «нумера» переобладнали під «Готель № 1 міськкомунгоспу». Саме в цьому готелі у вересні 1938 р. зупинялася знімальна група під керівництвом відомого кінорежисера Олександра Довженка, що знімала у Проскурові деякі епізоди фільму «Щорс».
Після Другої світової війни «Готель №1» ще пару десятиліть продовжував діяти, поки в 1967 р. у Хмельницькому не відкрили новий комфортабельний п'ятиповерховий готель «Жовтневий», який перейняв на себе основні турботи по обслуговуванню гостей обласного центру. Готель №1, припинив існування, а от «Слон» залишився рестораном, при цьому змінивши назву на «Центральний», згодом на «Дружбу». У 1980-х рр. ресторан зачинили, замість нього була спочатку влаштована їдальня, потім кафе «Кристал», яке наприкінці 1990-х рр. переобладнали на бар «Едем» (працював до 2004 р.). У 2010 р. там відкрилась «Кондитерська лавка», яка відроджує колишню славу найкращого ресторану Проскурова. В оформленні нової ресторації використано історичні фото міста та відновлено інтер’єр великого залу колишнього «Слона».
Отже, протягом свого існування перший поверх будівлі не змінював цільового призначення та використовується як заклад громадського харчування. На другому – бюро технічної інвентаризації.
Сергій Єсюнін
Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.
Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30
Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25
Режим роботи Управління культури і туризму
Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*
* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00