Церква св. Миколая Чудотворця (собор св. апостола Андрія Первозванного) 1904 р., поч. ХХІ ст. (вул. Козацька, 69)

Цегляна, у плані видовжена. Зведена у відкритій червоній цеглі з використанням жовтої цегли для оздоблення деталей декору. Вирішена у стилі історизм з елементами православної архітектури XVI-XVII ст. Композиція будівлі симетрична, віконні прорізи аркові, архітектурний декор (лиштви вікон, напівколони парадного входу) підкреслено пофарбуванням. В об’ємно-просторовій композиції домінує двоярусна шатрова дзвіниця над входом до храму, яку відновлена у 2000-х роках.

Полкова церква Св. Миколая Чудотворця 35-го Бєлгородського драгунського полку споруджена на казенні кошти (44 тис. руб.) у 1904 р. Будівництво велось згідно Височайше затвердженого «типового плану військових храмів зразку 1901 р.», розробленого архітектором Ф. Вержбицьким. Виконавцем робіт була спеціальна «Войсковая строительно-хозяйственная комиссия по опытной постройке в Проскурове казарм». Храм спорудили серед казарм військового містечка у передмісті Дубове, він мав у півтора яруси сосновий іконостас із позолотою та чудовий внутрішній розпис.

Після встановлення радянської влади храм (кінець 1920 р.) церква припинила діяльність, її використовували як спортзал, при цьому розібравши дзвіницю та купол. У 1991 р. храм повернуто православній церкві та освячено на честь Андрія Первозванного.

Нині храм є кафедральним собором Хмельницької єпархії Православної церкви України.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00