Флігель садиби К.К. Кондрацького 1901 р. (вул. Героїв Маріуполя, 18)

Одноповерховий на цокольному напівпідвалі, цегляний, тинькований, у плані прямокутний з ризалітом значного виносу на головному фасаді. Витриманий у стилі модерн. Ризаліт головного фасаду увінчаний трикутним фронтоном з круглим віконцем, центр акцентований великим напівциркульним вікном, що оздоблене лиштвою цибульчастої форми.

Будинок є цікавим зразком вирішенням житлового садибного приміщення у формах модерну.

Споруджений у 1901 р. на території садиби відставного генерал-лейтенанта Кондрацького Кондратія Калістратовича, який з 1908 р. був почесним мировим суддею З’їзду мирових посередників Проскурівського повіту, а у 1915-1916 рр. міським головою. Садиба генерала мала житловий будинок (знесений на початку 1980-х рр.) та розташований праворуч від нього одноповерховий флігель.З початку Першої світової війни будинок перейшов у військове відомство. В роки Української революції 1917-1921 рр. використовувався різними військовими підрозділами Армії УНР. Зокрема, у березні-червні 1919 р. у ньому розміщувалась пресова квартира та редакція газети «Стрілецька Думка» – друкованого органу Корпусу Січових стрільців, яким командував Є. Коновалець. На честь цієї події у 2017 р. на будинку встановлена пам’ятна дошка.

У радянські часи та нині використовується як адміністративний будинок для розміщення різноманітних міських установ (певний час тут перебував міський архів, згодом підрозділи міського виконавчого комітету).

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00