Готель «Континенталь» С. Вассермана 1910-12 рр. (вул. Проскурівська, 56)

Цегляний, тинькований, П-подібний у плані. Вирішений у формах стилю модерн із притаманними йому геометричною пластикою форм фасаду та оригінальним стриманим декором. Загальна композиція фасаду симетрична, об'єм споруди різновисокий – два бічні ризаліти мають чотири, а міжризалітний об’єм – три поверхи. У оздобленні виокремлюються балкони з ажурними кованими гратами, декоративні вставки на стінах кольоровим склом-смальтою, ліпні «хвилі» та кола.

Будинок – цікавий зразок пізнього модерну, що зберігся дотепер майже без змін.

Побудований у 1910-1912 рр. проскурівським купцем Сімхою Вассерманом, торговцем галантерейними товарами і щедрий меценатом, членом правління благодійної ради місцевого комерційного училища. Початковий проект мав три поверхи на ризалітах та два – у міжризалітовому об’ємі, але під час спорудження будинок був підвищений на один поверх без зміни оздоблення фасаду. Під час будівництва поверховість була збільшена. Після здачі будівлі в експлуатацію, в ній був влаштований готель «Континенталь», який став одним із найкращих у місті – мав 3 «люксових» апартаменти, 5 номерів «першого класу», електричне освітлення і найголовніше – гаряче водопостачання. Зазначимо, що це в той час, коли в місті взагалі був відсутній водогін. Справа в тому, що С. Вассерман зумів домовитися з власником розташованого поблизу чавуноливарного механічного заводу (нині завод «Пригма-прес») Б. Ашкіназі про організацію постачання по наземному трубопроводу води, яка нагрівалася в ливарному цеху підприємства.

Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.) будівля готелю була націоналізована і передана в користування радянським установам.

Нині – адміністративний будинок. Перший поверх займає комунальний заклад музей-студія фотомистецтва – єдиний в Україні музей такого профілю. Відкритий у 2010 р., він має велику колекцію (понад 700) фотоапаратів ХІХ – ХХ ст., а також безліч інших експонатів. Окремий зал відведений під виставки фотомайстрів.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00