Магазин Журавльових 1903-1905 рр. (вул. Проскурівська, 7)

Двоповерховий, цегляний, у плані прямокутний. Виконаний у відкритій червоній цеглі, декоровано різностилевими цегляними деталями. Виокремлюється центральна розкріповка, яка підкреслена рустованими пілястрами, кованим балконом (відновлений у 2004 р.) на другому поверсі та увінчана триступінчастим аттиком. Аттик та карниз фасаду увінчаний типовими для цегляної архітектури зубчиками. Вікна прямокутні, оздоблені замковими каменями.

Будинок – яскравий зразок архітектурного вирішення житлово-торгової споруди у цегляному стилі періоду історизму. У 2002-2004 рр. проведена реконструкція будинку – добудовано третій мансардний поверх.

Історія будинку пов'язана з розвитком торгової справи в нашому місті – колись у ньому знаходився перший та найкращий гастрономічний магазин Проскурова.В 1880 р. місцевий купець Василь Журавльов відкрив у місті перший гастрономічний магазин, як тоді говорили, «європейського стилю», який розташовувався в орендованому міському будинку на розі вулиць Олександрівської (нині Проскурівська) і Дворянської (нині Володимирська). Тепер приблизно на цьому місці знаходиться  естрадний майданчик. За короткий час орендоване приміщення було переобладнано, і незабаром новий «Магазин Журавльова» прийняв перших покупців. Широкий вибір вітчизняних та імпортних бакалійних і гастрономічних товарів, можливість брати товар у кредит і робити замовлення, доставка додому і дегустація – усе це було для провінційного Проскурова дивиною. На початкуХХ ст. власницею фірми стає донька Журавльова Віра Василівна (по чоловіку Вильчек). З цього часу торгові заклади були перейменовані в «Магазини Журавльової». Саме така вивіска з'явилася на новому двоповерховому будинку по вул. Олександрівській (нині Проскурівська, 7), що Журавльови побудували у 1903-1905 рр. На верхньому поверсі була влаштована власна квартира, а більшу частину нижнього відведено під торгові площі нового гастроному.

Нині використовується для комерційних потреб.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00