29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Міське училище 1906 р. (вул. Проскурівська, 83)
Двоповерховий, цегляний, у плані прямокутний. Виконаний у відкритій червоній цеглі, декоровано цегляними деталями, запозиченими переважно з класичної архітектурної спадщини. Виокремлюється центральна розкріповка, яка увінчана трикутним аттиком, та бічні ризаліти великого виносу, які увінчані трикутними фронтонами із стовпчиками по кутах. Горизонтальне членування визначають міжповерховий та вінцевий карнизи, які оздоблені типовими для цегляної архітектури зубчиками. Вікна прямокутні, оздоблені замковими каменями.
Будинок – цінний зразок споруди спеціального призначення початку ХХ ст., зберігся дотепер майже без змін та має архітектурну цінність завдяки своєму цегляному муруванню.
Побудований у 1906 р. для потреб міського училища.
У Російській імперії з 1804 р. склалася чітка система державної народної освіти, за якою були встановлені чотири типи навчальних закладів: парафіяльні (школи), повітові (училища), губернські (гімназії) і університети. На середину ХІХ ст. на Проскурівщині існувало декілька парафіяльних шкіл, працювало повітове (їх ще називали «дворянськими») училище в Чорному Острові, а також єврейське училище I-го розряду в Проскурові. В 1869 р., в результаті чергової реформи народної освіти, приймається рішення про закриття дворянських училищ і перетворення їх у міські народні училища. У тому ж році цей проект був реалізований: училище в Чорному Острові закрили, натомість в Проскурові відкрили двокласне міське народне училище. 1869 р. подібні навчальні заклади відкрили у губернському місті та у всіх повітових центрах Поділля. Міські училища мали два відділення – чоловіче та жіноче, фінансувались за рахунок держави та міських бюджетів. Призначені були для всіх верств міського населення, вважались загальноосвітніми і дозволяли продовжити освіту тим, хто закінчив нижчі початкові школи (церковно-парафіяльні та ін.) або підготовчі класи, що діяли при тих же міських училищах. Проскурівське міське училище розмістилось у двох найманих приміщеннях на перехресті Соборної та Мільйонної (нині – вул. Героїв Майдану). Штатним наглядачем (тобто завідувачем) був призначений Олександр Семенович Тищенко, який беззмінно очолював заклад 30 років. Наприкінці XIX ст. кількість учнів сягала 230 дітей, отож виникла потреба розширення площ закладу. Завдяки зусиллям О. Тищенка, міська влада в 1900 р. прийняла рішення про спорудження нового приміщення міського училища, будівництво якого завершили в 1906 р. Проскурівське міське училище вважалося одним із найкращих у губернії, ісаме тому з 1909 р. при ньому відкрили «Постійні педагогічні курси» для вчителів. Відзначимо, що подібні курси були організовані лише в трьох містах Подільської губернії (крім Проскурова – у Вінниці та Балті). У 1912 р. міське училище було перетворено у вище початкове училище – чотирикласний навчальний заклад, у який приймали дітей у віці 10-13 років після закінчення початкової школи.
В перші роки радянської влади училище припинило існування. В його будівлі розташувалась спочатку середня українська школа, у 1930-х роках – школа №7, а в післявоєнний час – школа №3. У роки Другої світової війни, нацистські окупанти в шкільному приміщенні відкрили «Вербувальний пункт» – для організації відправки проскурівчан на роботи до Німеччини. Всього з січня 1942 р. до кінця окупації було вивезено понад 1300 чоловік.
У 1961 р. середня школа №3 переїхала в інше приміщення, а будинок передали обласній станції юних техніків. У 1992 р. станція перейменована в обласний Центр науково-технічної творчості молоді.
Сергій Єсюнін
Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.
Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30
Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25
Режим роботи Управління культури і туризму
Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*
* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00