«Відзнака за талант!»

«Відзнака за талант!»
Про те, що «всі діти талановиті від народження, потрібно лише піклуватись про них, розвивати природні обдарування, а діти самі обиратимуть свій шлях», - любив повторювати один з колишніх директорів Хмельницької художньої школи –  народний художник України Микола Мазур (1947-2015). Він робив це щорічно з 2000 до 2015 року під час вручення дипломів переможцям міського конкурсу «Подільська палітра» імені Людмили Мазур, коли  вітав дітей зі званням лауреата, а  батьків і вчителів – за піклування і гарне виховання юних художників. 
Впродовж всього існування школи (у 2025 році виповниться 57 років першому на Хмельниччині навчальному закладу такого типу) викладачі дають необхідні знання, а батьки піклуються про своїх нащадків, платячи за навчання, намагаються вчасно придбати все необхідне приладдя для виконання учнівських завдань тощо. Впродовж багатьох років у нашому місті діє Програма підтримки обдарованих дітей міста Хмельницького, завдяки якій такі діти отримують стипендії, що  присуджуються на конкурсній основі за особливі досягнення.  Це піклування Хмельницької міської ради про найбільш самодостатніх і талановитих учнів мистецьких шкіл, які активно беруть участь у конкурсах і виставках різного рівня і отримують заслужені винагороди, закономірне, дієве і  почесне. 
Лише за період з 2009 року більше десяти учнів Художньої школи стали стипендіатами. Це учні викладачів Сіренької Н.А., Боярчук С.Г., Нікітюк Л.С., Борецької Н.А., Барабаш М.В., Костюшко С.А., Тачанської О.В., Єрьоменко Н.Ю. Більшість з них вже отримали початкову освіту,  або продовжують навчання у мистецьких вишах, або вже й їх закінчили і працюють художниками, архітекторами, педагогами.  Як,  наприклад,  Ярослав Давидюк у 2023 році отримав ступінь магістра з відзнакою у Одеській державній академії будівництва та архітектури, а нині працює педагогом-організатором у Голосківському ліцеї Меджибізької територіальної громади.
Виставка, представлена у Великій залі Художньої школи, в основному складається з творів стипендіатів викладачів різних років: Боярчук С.Г. (Ярослав Давидюк, Назар Шахрай), Барабаш М.В. (Анна Бевзюк, Яна Чорноморець. Вероніка Качур, Олександра Буймістер, Юлія Дяк, Софія Ференц), Костюшко С.А. (Анна Горбатюк, Дарина Когут), Єрьоменко Н.Ю. (Олександра Симко, Вероніка Іванцова), Нікітюк Л.С. (Ольга Жук), Дударчук М.В. (Марія Дженджеруха), Тачанської О.В. (Олександра Солодченко). На виставці представлені роботи, виконані в техніці живопису акварельними і гуашевими фарбами, в графічних і мішаних техніках. Тут ми можемо побачити і Героя російсько-української війни Да Вінчі, і портрети рідної матусі та однокласників, і  архітектурні пейзажі з видами рідного міста, й ілюстрації до казок,  творів класиків і сучасних авторів, і фантазійні  роботи на теми мрій і сподівань, і ті, що повняться надією на якнайшвидшу Перемогу України у війні, а також  роботи в анімалістичному і в жанрі натюрморту.  Тобто на виставці можна спостерігати розмаїття тем і напрямків, де більшість творів виконані на вільні теми предмету «основи композиції», але є роботи, обумовлені навчальною програмою дисциплін «рисунок» і «живопис». 
На великій стіні, у центрі найбільшого експозиційного простору, домінують  роботи учениці 3 класу Вероніки Іванцової, стипендіатки 2025 року, об`єднані яскраво вираженими, притаманними лише їй,  колористичною гамою, пластикою, безпосередністю у розкритті тем, які є не просто злободенними, але й цікавими. Прикметно, що її роботи вже побували на міжнародних виставках у Болгарії та Японії. У 2023 році Вероніка взяла участь у Всеукраїнському конкурсі, оголошеному Укрпоштою до Дня захисту дітей, і 1 червня відбулось спецпогашення нової марки під назвою «Діти Перемоги малюють Україну майбутнього». Тоді ще 9-річна Вероніка намалювала твір «Голуб миру», якій і став маркою. Сьогодні цю роботу можна побачити на нашій виставці.  
Для того, щоб отримати стипендію, потрібно мати певну кількість виставок, неодноразово брати участь у конкурсах, тому деякі учні, що закінчили школу недавно, або ще навчаються і ще не забрали свої роботи, представлені більш широко, ніж ті, що закінчили її давно. 
Увазі глядачів пропонується 62 твори, 8 з яких не є творами стипендіатів, а лише доповнюють експозиційний ряд. Бажаємо всім гарного і цікавого перегляду! 
Людмила Рожко-Павленко, методистка школи, членкиня НСХУ