Особняк ІІ пол. ХІХ ст. (вул. Грушевського, 95)

Двоповерховий, цегляний, тинькований, витриманий у формах раціонального модерну. Г-подібний у плані, із домінуючою кутовою частиною, що має вигляд триповерхової башти з чотиригранним загостреним шатром. Фасад вздовж вул. Грушевського оздоблений суворим геометричним декором, під який гармонійно стилізовані рами вікон. До того ж головний фасад має ризаліт, увінчаний трикутним фронтоном з круглим вікном і вписаною в нього дерев'яною п’ятипроменевою зіркою (встановлена у 1920-х рр.).

Будинок є одним із найоригінальніших особняків старої міської забудови, зберігся дотепер майже без змін.

Побудований на початку ХХ ст. З початком Першої світової війни 1914 р. був переданий у розпорядження військового відомства Південно-Західного фронту. В роки Української революції 1917-1921 рр. використовувався різними військовими підрозділами, в період їх перебування у Проскурові: Армії УНР (наприклад, у лютому-березні 1919 р. – окремі служби Групи Січових Стрільців, командир полковник Є. Коновалець), а також підрозділами Війська Польського (у січні-лютому 1920 р. – 12-ї піхотної дивізії, командир полковник М. Янушайтіс-Жегота), Червоної армії (у липні-вересні 1920 р. – 8-ї кавалерійської дивізії Червоного козацтва, командир В. Примаков).

Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.) будинок перейшов у відомство місцевого гарнізону. У 1921-1940 рр. тутперебували штабні підрозділи 1-ї Запорізької кавалерійської дивізії Червоного козацтва, яка була найбільшим військовим підрозділом Проскурівського гарнізону у міжвоєнні роки.

Після Другої світової війни в будинку тривалий час розташовувався обласний комітет по телебаченню і радіомовленню, пізніше – один з відділів УМВС.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00







Відео


Хмельницький цікавий



Творчість Кобзаря очима українських поетів



Шевченко вустами жінок