Польський Народний дім 1929 р. (вул. Вокзальна, 59)

Двоповерховий, цегляний, у плані прямокутний. Виконаний у цегляному стилі, загальний об'єм поділений міжповерховим карнизом. Композиція головного фасаду симетрична, має два бічних ризаліти, які завершуються триступінчастими фронтонами. На фронтонах цеглою викладено напис польською «Dom Ludowy» та дата «1929». Вікна прямокутні, оздоблені замковими каменями.

Будинок – цікавий зразок громадської споруди першої пол. ХХ ст., зберігся дотепер майже без змін та має архітектурну цінність завдяки своєму цегляному муруванню.

Побудований у 1928-1929 рр. в с. Гречани (від 1946 р. – мікрорайон у складі обласного центру) на кошти польської громади села, яка була однією із найбільших на Поділлі. У Польському народному домі діяли школа з польською мовою викладання (мала до 400 учнів), бібліотека та дитячий садок. Але, з середини 30-х років радянською владою був взятий курс на ліквідацію національних (в т.ч. й польських) осередків культури та освіти, в наслідку якого Польський народний дім припинив свою діяльність. У подальші роки у будинку містилися різні установи. У 2016 р. відданий у користування Хмельницького обласного осередку спілки поляків, які мають наміри відновити діяльність Польський народного дім.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00







Відео


Хмельницький цікавий



"Читати, щоб бути в тренді": як пройшов Всеукраїнський тиждень дитячого та юнацького читання



Творчість Кобзаря очима українських поетів