29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Пожежне депо 1954 р. Вул. Подільська, 39. На розі з вул. Соборною
Будівля вирішена у притаманному 1940-1950-м рр. класичному стилі, складається з основного корпусу депо та дозорної вежі (каланчі). Корпус депо двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані виокремлюється центральна прямокутна частина та бічні великі Г-подібні крила. На південно-східному куті у межах загального плану корпусу збудована семиярусна дозорна вежа (каланча). Останній, сьомий ярус, менший за об’ємом, зроблений у вигляді надбудови, має балкон (оздоблений балюстрадою) для спостереження. Головний фасад центральної частини депо поділений пілястрами на чотири однотипних площини, кожна з яких на другому поверсі має здвоєні напівциркульні вікна, а на першому були влаштовані прямокутні арки виїздів для пожежних машин. Фриз фасаду центральної частини завершує балюстрада. Кути будівлі та розкріповок фасадів на рівні першого та другого поверхів прикрашені рустом. Елементи декору підкреслено пофарбуванням.
Проект спорудження на розі Соборної та Подільської (тоді К. Лібкнехта і К. Маркса) будівлі міської пожежної команди був розроблений архітектором Г. Чекірдою та затверджений ще наприкінці 1946 р. Але, через повоєнну скруту та брак коштів, будівництво розпочалося лише в 1951 р. Спочатку знесли чотири старих будинки – два одноповерхових і два двоповерхових (перший належав деревокомбінату, а другий – «Межстройлеспромсоюзу»), а вже згодом, до 1954 р., на їхньому місці вимурували будівлю пожежного депо з дозорною вежею (каланчею).
Будівля пожежного депо, завдяки елегантній архітектурі каланчі, що нагадує вежі ратуш минулих століть, яскраво підкреслила центральне перехрестя міста. На сьогодні ця споруда є одним із найкращих зразків міської архітектури 1950-х рр.
Понад двадцяти років будівля пожежного депо використовувалась за призначенням. На початку 1980-х рр. її передали у розпорядження «Облкіновідеопрокату», провели часткову реконструкцію, під час якої були замуровані арки виїздів. У 1987 р. колишнє пожежне депо переобладнали на дитячий кінотеатр «Планета». На сьогодні «Планета» є одним із двох діючих кінотеатрів міста, має три зали, сучасне проекційне та звукове обладнання, а його будівля з вежею визначає архітектурний вигляд центральної частини Хмельницького. У 2004 р. на п’ятому ярусі вежі «каланчі» встановлено мелодійний годинник.
Сергій Єсюнін
Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.
Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30
Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25
Режим роботи Управління культури і туризму
Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*
* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00