Театр Б. Шильмана, в якому виступали видатні державні, військові та культурні діячі 1907 р. (вул. Проскурівська, 43)

Триповерховий, цегляний, тинькований, розташований у глибині за будинками червоної лінії забудови, у плані – близький до прямокутного. Головний фасад симетричної композиції, фланкований рустом та оздоблений портиком із чотирма пілястрами композитного ордеру, який увінчаний триступінчастим аттиком. Обсяг споруди складається з трьох об'ємів, центральний з яких містить глядацький зал на 650 місць, що має партер, ложі та два яруси балконів.

Перший театр у Проскурові відкрився у 1892 р. – він був приватний (власник – Сруль Шильман) та розташовувався в дерев'яній необладнаній будівлі на вул. Кам’янецькій. Театр не мав власної трупи та надавав приміщення заїжджим акторам. З часом стало зрозуміло, що таке приміщення не відповідає театральним вимогам і перешкоджає приїзду в Проскурів на гастролі «зоряних» труп. Заручившись підтримкою міської влади, у 1907 р. С. Шильман зводить по вул. Олександрівській нову будівлю театру, який від того часу все частіше стали називати міським. Поруч із ним, у дворі, відкривається невеличкий готель для приїжджих акторів та затишний «театральний ресторанчик». Театральне життя в Проскурові пожвавлюється: усе частіше місто стали відвідувати найкращі акторські колективи з Києва, Одеси, Петербургу.

Під час Української революції 1917-1921 рр., коли Проскурів опинився у центрі подій, пов’язаних із становленням Української Народної Республіки (УНР), театр використовували для засідань Уряд УНР та Директорія, які у 1919-1920 рр. тричі побували в Проскурові. Театральний зал пам’ятає промови Головного Отамана С. Петлюри, командуючого Січовими стрільцями Є. Коновальця, урядовців УНР С. Остапенка, І. Мазепи та ін. На вшанування подій Української революції 1917-1921 рр. та на честь перебування у приміщенні театру Симона Петлюри, біля головного входу в 2018 р. встановлена пам’ятна дошка.

Крім урядових нарад і засідань, у добу Української революції 1917-1921 рр. в театрі відбувались вистави. Зокрема, у серпні 1919 р. у Проскурові гастролював Новий Львівський театр (виступав за підтримкою Міністерства преси та інформації УНР). Саме на проскурівській сцені судилося останній раз виступити видатній українській оперній артистці Катерині Рубчаковій – незабаром, 22 листопада 1919 р., талановита акторка померла від тифу.

У 1921 р. театр Шильмана був націоналізований радянською владою. У його приміщенні організували клуб ім. Леніна. Зал використовували для засідання партійних конференцій, сесій, пленумів. Лише час від часу театральний зал віддавали для проведення вистав пересувного робітничо-селянського театру. Та все-таки, у 1925 р. театральну споруду передали майстрам сцени – колективу щойно організованого Українського державного драмтеатру. Проте, зал театру ще тривалий час продовжували використовувати для зібрань загальноміського значення.

У березні 1941 р. Проскурів стає обласним центром і тому приймається рішення про переведення сюди Кам'янець-Подільського обласного музично-драматичного театру ім. Петровського. Але події Другої світової війни, зокрема нацистська окупація 1941-1944 рр., змусила відкласти переїзд на післявоєнний час. Лише у листопаді 1944 р. обласний театр прибув до Проскурова і розташувався в будинку №43. У 1960 р. на розі вул. Кам’янецької (тоді – вул. Фрунзе) і Гагаріна споруджують нову будівлю театру, а у приміщенні на Проскурівській, 43, розмістився міський Будинок культури.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00







Відео


Хмельницький цікавий



Майстерклас до Великодня



"Читати, щоб бути в тренді": як пройшов Всеукраїнський тиждень дитячого та юнацького читання