Житловий будинок 1890-ті рр. (пров. Франка, 5)

Комплекс будівель військового призначення споруджений для розквартирування 12-ї артилерійської бригади, яка у 1895 р. була переведена на місце постійної дислокації до Проскурова. Під забудову військового містечка було відведено землю на колишній північній околиці міста за залізницею, поблизу вже спорудженого комплексу міських казарм.

12-та артилерійська бригада була сформована 1811 р. як 22-га польова артилерійська бригада. Після ряду реорганізацій, у 1835 р. отримала 12-й номер. Дислокувалась на Київщині, з середини 70-х рр. ХІХ ст. – на Поділлі (у містах Літин і Вінниця). Брала участь у російсько-турецькій війні 1877-78 рр. З 1895 р. квартирувала у Проскурові, з початком Першої світової війни 1914 р. залишила місто та брала участь у боях на Південно-Західному фронті.

В роки Української революції 1917-1921 рр. військове містечко використовувався різними військовими підрозділами, в період їх перебування у Проскурові: армії Української Народної Республіки, Війська Польського, Червоної Армії.

Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.) військове містечко перейшло в розпорядження 8-ї кавалерійської дивізії Червоного козацтва, яка згодом була перейменована в 1-у Запорізьку кавалерійську дивізію Червоного козацтва. Дивізія була найбільшим військовим підрозділом Проскурівського гарнізону у міжвоєнні роки (1920-1941 рр.).

З 1957 р. військове містечко перебувало у розпорядженні 17-ї гвардійської мотострілецької Єнакієвсько-Дунайської Червонопрапорної ордена Суворова дивізії (створена 1942 р., у 1992 р. переформована у 15-ту окрему механізовану бригаду, у 2004 р. розформована), підрозділи якої перевели до Хмельницького з Угорщини. Будівлі містечка використовувались здебільше для розташування допоміжних підрозділів і під житло родин військовослужбовців.

Будинок штабу. Вул. І. Франка, 36. Двоповерховий, цегляний, у плані прямокутний. Будинок вирішений у цегляному стилі. Загальна композиція симетрична. Нині використовується як житловий будинок.

Житлові будинки офіцерського складу. Вул. І. Франка, 41, 43, 47; пров. І. Франка, 3, 5, 7, вул. Юхима Сіцінського, 4. Одноповерхові, цегляні, на кам’яному фундаменті, у плані прямокутні. Будинки вирішені у цегляному стилі. Нині використовується як житлові будинки.

Житлові будинки для нижчих чинів (казарми). Вул. І. Франка, 39, 45, 49. Двоповерхові, цегляні, у плані прямокутні. Будинки вирішені у цегляному стилі. Загальна композиція симетрична. Нині використовується як житловий будинок.

Будівля артилерійсько-технічної служби. Вул. І. Франка, 13. Одноповерхова, цегляна. Будинок вирішений у цегляному стилі. Загальна композиція симетрична. Нині використовується шкірвендиспансером.

Адміністративна будівля. Вул. І. Франка, 30. Одноповерхова, цегляна. Будинок вирішений у цегляному стилі. Загальна композиція симетрична. Нині використовується військовою частиною.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00Відео


Хмельницький цікавий“Fit in Fakten”: проєкт із медіаграмотностіНа часі: «Літерія» — літературний фестиваль у Хмельницькому