Житловий будинок 1890-ті рр. (вул. Болбочана, 8)

Житловий будинок – одна із будівель військового містечка 1890-х років

Будинок відноситься до комплексу будівель військового призначення, спорудженого для розквартирування 35-го драгунського Бєлгородського полку, який у 1889 році був переведений на місце постійної дислокації до Проскурова. Під забудову військового містечка було відведено землі на північній околиці міста поблизу передмістя Дубове (нині – мікрорайон Дубове), і вже наприкінці 1890 року завершено будівництво першої черги військового комплексу. Будівництво вела Спеціальна військова будівельно-господарська комісія по будівництву казарм у Проскурові. Ця Комісія мала у своєму розпорядженні не лише техніків та робочу команду, а й навіть тимчасово розташований у передмісті Дубове цегельний завод. Того ж року 35-ий драгунський Бєлгородський полк почав поескадронно розміщуватися у військовому містечку.

На початку ХХ ст. військове містечко неодноразово переходило у розпорядження інших військових формувань, які дислокувалися у Проскурові.

Від давніх будівель військового містечка збереглося до наших днів чимало споруд, які легко впізнати за характерною червоною цеглою. Це, здебільшого, житлові помешкання. Даний будинок, площею 791 кв.м., вирішений у «цегляному стилі», має симетричну композицію, використовується і нині як житловий.


Для довідок:

ДУБОВЕ – cвій родовід веде від колишнього урочища, що розташовувалося на берегових схилах річки Кудрянки за два кілометра на південь від околиці Проскурова. Поблизу урочища був дубовий гай, від якого воно й отримало свою назву…

ДУБОВЕ – cвій родовід веде від колишнього урочища, що розташовувалося на берегових схилах річки Кудрянки за два кілометра на південь від околиці Проскурова. Поблизу урочища був дубовий гай, від якого воно й отримало свою назву. В першій половині XIX ст. проскурівська управа вирішила більш ефективно використовувати свої заміські землі для поповнення міського бюджету й ініціювала побудову на Кудрянці двох ставків та млинів – в урочищах Ракове та Дубове. Отак з’явився млин та став Дубовий, а поруч виник хутір Дубовий. Хутір входив у межі міста, а дерев’яний млин належав до міських маєтностей.


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00