Житловий будинок кін ХІХ ст. (вул. Франка, 2)

Одноповерховий з мансардою, цегляний, тинькований, у плані прямокутний. Архітектура будинку у формах історизму поєднує елементи класичного стилю й модерну. На фасадах великі прямокутні вікна з фігурними рамами, декор (пілястри коринфського ордеру, сандрики вікон, розвинутий карниз) підкреслений пофарбуванням. Головний фасад симетричний, центральна вісь акцентована трикутним фронтоном із восьмикутною люкарною на тимпані. В загальній композиції цікаві вирішення торцевих фасадів: на північному виокремлюються прибудована закрита веранда, на даху якої влаштований балкон з балюстрадою, на південному – трапецеподібний фронтон із різнофігурними вікнами на тимпані.

Будинок належить до оригінальних зразків міської садибної забудови середини ХХ ст., що зберігся дотепер майже без змін.

Збудований у 1956 р. за проектом хмельницького архітектора М. Гришаєва для потреб єпархіального управління православної церкви. Будувався за піклуванням єпископа Хмельницького і Кам’янець-Подільського Варлама (очолював єпархію у 1948-1950 та 1956-1957 рр.). Владика Варлам за нетривалий час свого перебування на Подільській кафедрі заслужив загальну повагу та зробив чимало для повоєнного відродження діяльності Православної Церкви в області. Проте, з початку 1960-х рр. починається нова хвиля гонінь на Церкву. У 1964 р. Хмельницьке єпархіальне управління було ліквідоване й будинок перейшов у розпорядження місцевих органів влади та використовувався як адміністративний.

Нині будинок використовується Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00