Житловий будинок поч. ХХ ст. (вул. Європейська, 5)

Одноповерховий, цегляний, тинькований, у плані прямокутний. Витриманий у стилі модерн. Загальна композиція будинку симетрична, має на головному фасаді розвинутий ризаліт, який завершується фронтоном мансардного поверху. Парадний вхід розміщений на ризаліті, виконаний у формах модерну, над дверима – ганок, що спирається на ажурні ковані деталі. Головний фасад над карнизом по кутах підкреслений двома цегляними стовпчиками та ажурним кованим парапетом між ними. Декор підкреслено пофарбуванням.

Особняк є оригінальним зразком забудови Проскурова наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. та має цінність як частина історичного середовища району особняків, що сформувався в місті в районі вул. Комерційної (нині Грушевського) та Старобульварної (нині Гагаріна та Європейської).

Побудований у 90-х рр. ХІХ ст. повітовим скарбником, колезьким радником МихайломПлісовим.

У особняку часто гостювали друзі М. Плісова – родина службовця проскурівського окружного цукрово-акцизного управлінняСемена Верейського, один із синів якого – Георгій, народився 1886 р. в Проскурові та став народним художником РРФСР, лауреатом Державної премії СРСР, дійсним членом Академії мистецтв СРСР, автор близько 1150 автолітографій, понад 150 офортів, живописних робіт, безлічі малюнків та замальовок. У 1980 р. у в особняку був відкритий художньо-меморіальний музей Г. Верейського, який діяв тут до 1988 р. Нині фондова колекція музею зберігається у Хмельницькому обласному художньому музеї і налічує понад дві тисячі найрізноманітніших творів, фотографій, особистих речей, інструментів. Від середини 1990-х рр. розміщені «Хмельницькархпроект» та інші установи.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00