Житловий будинок поч. ХХ ст. (вул. Кам’янецька, 43)

Одноповерховий, цегляний, тинькований, у плані прямокутний. Загальна композиція будинку симетрична, на головному фасаді виокремлюються два ризаліти з вхідними дверима. Фасад декорований архітектурними деталями (лиштви, карниз, пілястри), які підкреслено пофарбуванням.

Будинок належить до зразків міської садибної забудови кінця ХІХ – початку ХХ ст. та має цінність як частина історичного середовища центральної частини міста.

Побудований у 1898 р. купцем Аароном Шварцманом – власником тютюнової фабрики, яка розміщувалася в середині цього ж кварталу, поблизу старого тюремного замку. Ця фабрика була заснована у 1889 р. і на початку ХХ ст. випускала до 2-х тис. пудів тютюну і 16 тис. цигарок на рік. Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.), тютюнова фабрика була націоналізована, а в садибі А. Шварцмана розмістилась контора підприємства. Фабрику закрили у 1924 р., її цехи переобладнали під тюремні камери та приєднали до в’язниці. Садибний будинок перейшов у розпорядження артілі «Перша конфектна», яка виробляла карамель і монпансьє. У другій половині ХХ ст. садибний будинок передали до міського житлового фонду.

Нині використовується для комерційних потреб.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00Відео


Хмельницький цікавийМонологи рідного домуРеволюція Гідності: спогади очевидців