Житловий будинок поч. ХХ ст. (вул. Шевченка, 3/1)

Одноповерховий, цегляний, у плані прямокутний. Побудований на початку ХХ ст., виконано з використанням елементів стилю модерн за допомогою цегляного мурування, декор якого підкреслено пофарбуванням. Верх фасаду оздоблений трикутним фронтом та цегляними стовпчиками по кутах.

В роки нацистської окупації під час Другої світової війни в будинку мешкала родина підпільника Павла Вітанова, на квартирі якого з листопада 1942 р. по квітень 1943 р. проходили засідання комітету Проскурівської підпільної антинацистської організації. Тут само перебувала підпільна друкарня. Проскурівське підпілля – антинацистська нелегальна організація, яка діяла в роки Другої світової війни під час окупації Проскурова. В липні-серпні 1941 р. в окупованому місті виникають перші підпільні антинацистські групи: на станції Гречани, цукрозаводі та ін. Серед них одна була молодіжною, яку очолив секретар комсомольської організації школи № 3 П. Семенюк. До початку вересня в Проскурові було 9 підпільних груп. У вересні того ж року, колишній секретар Чернівецького райкому партії М. Храновський, об’єднав дев’ять підпільних організацій і груп Проскурова, створивши підпільний комітет, до складу якого увійшли також П. Вітанов, Ф. Назаров, П. Семенюк, І. Селіванов. Підпільники займалися диверсійною діяльністю, розповсюджували листівки, здобували зброю та спорядження для партизанів, виводили з ладу обладнання та паровози, організовували втечу полонених та тих, що відправляли у Німеччину на примусові роботи.

У 1995 р. в будинку відкрито музей історії Проскурівського підпілля, який діє у складі Музею історії міста Хмельницького.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00