Адміністративний корпус спиртоочисного складу Акцизного управління, 1905 р. (вул. Шевченка, 69)

Двоповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний. Архітектура будинку у формах історизму поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу й модерну. На симетричній композиції фасаду вирізняються два бічні ризаліти та центральна розкріповка з парадним входом. Ризаліти та розкріповку увінчують високі ступінчасті трикутні фронтони, в які вписані круглі слухові віконця. Фасад багато декорований цегляними деталями, які підкреслено пофарбуванням, по боках від центральної розкріповки балкони з ажурними металевими ґратами у стилі модерн. На рівні даху, між фронтонами, влаштовано парапет з ажурних металевий ґрат.

Будинок – цікавий зразок споруди початкуХХ ст., збудований у найкращих традиціях цегляного мурування.

Побудований у 1905 р. для контори спиртоочисного казенного складу Акцизного управління. Склад почав діяти у Проскурові з 1896 р., коли після введення (згідно Закону від 6 червня 1894 р.) державної монополії на продаж і виробництво спиртних напоїв, у деяких містах Подільської губернії були збудовані очисні казенні склади – спеціалізовані підприємства з виготовлення спирту-ректифікату та горілки. За звітом 1924 р. склад (з 1920 р. мав назву – винсклад Укрдержспирту) мав 5 фільтрувальних батареї потужністю 600 відер спирту. Проте, у звіті цього ж року зазначено, що підприємство не працює. У 1930 р. більшу частину площ колишнього спиртоочисного складу надали кондитерській фабриці, решту площ віддали для потреб щойно заснованої макаронної фабрики. Пізніше макаронну фабрику перевели в інше місце, отож всі корпуси колишнього складу зайняла кондитерська фабрика, а у будівлі контори розмістилась її дирекція.

У 1960-х рр. були перебудовані старі та збудовані нові виробничі корпуси. Натомість, будівля дирекції залишилась без змін та нині використовується як адміністративний корпус кондитерської фабрики «Кондфіл».

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00