Готель «Сільва» кін. ХІХ ст., 1960-ті рр. (вул. Проскурівська, 2)

На розі з вул. Соборною. Триповерховий, цегляний, пофарбований, у плані Г-подібний, зі зрізаним наріжжям та двома головними фасадами. Архітектура будинку в формах історизму поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу й модерну. Первісно третій поверх мав вигляд мансарди (перебудована на початку1970-х рр.). В об’ємній композиції будинку домінує зрізане наріжжя з ризалітом, який на рівні другого і третього поверху має прямокутний еркер, що підтримують ступінчасті консолі. Первісно еркер наріжжя увінчувало високе чотиригранне загострене шатро, яке втрачено внаслідок перебудови верхнього поверху. Перший поверх рустований, міжвіконня та фриз другого поверху рясно оздоблені деталями, виконаними за допомогою цегляного мурування, декор яких підкреслено пофарбуванням. Вище другого поверху збереглася лінія старого карнизу, над яким була мансарда.

Будинок відіграє помітну роль у формуванні початку центральної вулиці міста.

Побудований наприкінці ХІХ ст., другий поверх та мансарду займав готель «Сільва», на першому були крамниці («Булочна», магазин-салон «Меблі» тощо), щіточна майстерня (вхід під еркером наріжжя), фотографія Г. Голованевського (вхід з боку Соборної).

У радянські часи ХХ ст. будинок використовувався різноманітними установами та торгівельними закладами.

Нині перший поверх займають ряд крамниць та комерційних закладів, на другому-третьому – офіси різних установ.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00