29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Готель та музичне училище, в якому навчались видатні діячі культури 1936 р., 1960 р., Прибутковий будинок кін. ХІХ ст. (вул. Проскурівська, 79)
Споруди прибудовані одна до одної, розміщені на розі вулиць Проскурівської та Івана Франка та мають одну адресу.
Прибутковий будинок П. Мозеля, кін. ХІХ ст. Двоповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний. Виконаний у цегляному стилі із застосуванням романсько-готичних деталей, змодельованих у цеглі. Загальний об'єм поділений міжповерховим карнизом. На головному симетричному фасаді виокремлюється центральна розкріповка, яка на першому поверсі має парадний вхід, на другому – напівциркульне вікно, фланкована здвоєними напівколонами та увінчана триступінчастим трикутним аттиком із круглим віконцем. Симетрично від центральної розкріповки розміщені дві бічні розкріповки з триступінчастим карнизом, які завершуються на рівні першого поверху. Бічні фасади мають розкріповки увінчані аттиками, аналогічними головному фасаду. Вікна прямокутні, оздоблені замковими каменями, аттики та карнизи фасадів увінчані типовими для цегляної архітектури зубчиками. Будинок – цікавий зразок міської житлової забудови кінця ХІХ – початку ХХ ст., зберігся дотепер майже без змін та має архітектурну цінність завдяки своєму цегляному муруванню.
Збудований наприкінці ХІХ ст. проскурівським купцем Пінхасом Мозелем. З початком Першої світової війни 1914 р. П. Мозель віддав прибутковий будинок у розпорядження військового відомства – у будівлі розмістилось ряд служб, підпорядкованих штабу Південно-Західного фронту. В роки Української революції 1917-1921 рр. будинок використовувався різними військовими підрозділами, в період їх перебування у Проскурові: Армії Української Народної Республіки, Війська Польського, Червоної армії. Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.) будівля залишалась у розпорядженні військових. Зокрема, у 1923-1927 рр. тут розташовувався штаб 1-го кінного корпусу Червоного козацтва, яким на той час командував О. Городовиков.
Готель, 1936-1939 рр. Розташовується на розі вул. Проскурівської та Івана Франка. Двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний, із закругленим наріжжям та двома головними фасадами. Виконаний у неокласичних рисах, притаманних одному з напрямків радянської архітектури довоєнного часу. В симетричній композиції будинку виокремлюється закруглене наріжжя з парадним входом та по два бічні ризаліти на кожному з головних фасадів. Будинок готелю, що до наших днів зберігся без змін, репрезентує один із напрямків розвитку радянської архітектури довоєнного часу (1933-1941 рр.).
Будинок споруджений за типовим проектом у 1936-1939 рр. для потреб готелю, розрахованого на 27 номерів. У 1959 р. готель ліквідований, приміщення передано новоствореному Хмельницькому музичному училищу. Музичне училище перебувало тут до 2017 р. За цей час навчальний заклад закінчило понад 5 тисяч фахівців. Серед випускників народні артисти України Володимир Дідух, Михайло Дідик, Валентина Степова, Микола Балема, Віталій Газинський, Ірина Даць, Олександр Пономарьов, заслужені діячі мистецтв Володимир Гронський, Віктор Камінський та багато інших видатних представників культури та мистецтв.
У 2019 р. приміщення передані обласному краєзнавчому музею. Хмельницький обласний краєзнавчий музей створений у 1929 р. Фонди нараховують понад 65 тис. експонатів. Археологічна колекція складає понад 6 тис. предметів. Серед яких – скарби ювелірних виробів Болохівської землі Київської Русі, які вважаються надбанням загальносвітової культури. Чисельна колекція нумізматики та боністики різних часів, різноманітні іноземні та вітчизняні нагороди. Зберігаються та демонструються в музеї колекції старовинної зброї, подільської кераміки та фарфору, ікон, предметів етнографії, а колекція сучасної зброї вважається однією з найкращих в Україні. Надзвичайно високий науковий потенціал працівників музею, який реалізується у чисельних наукових та науково-популярних виданнях.
Сергій Єсюнін
Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.
Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30
Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25
Режим роботи Управління культури і туризму
Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*
* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00