Кінотеатр ім. Т. Г. Шевченка (вул. Проскурівська, 40)

Двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані – близький до прямокутного. Зведений у характерному для радянської архітектури 1930-х рр. стилі раціонального псевдоампір, основою якого було використання форм і прийомів класики. В загальній композиції домінує центральний ризаліт великого виносу з шестиколонним портиком, увінчаним широким фризом та карнизом, який оздоблений зубчиками. В цілому обшир будови – симетричний, фасади витримано у лаконічному ритмі віконних прорізів та прямокутних ніш (між вікнами першого та другого поверхів). Бічні фасади мають ризаліти з двоколонними портиками. З тильного боку будівлі у 1950-х рр. добудована на рівні другого поверху галерея під склом, на яку ведуть сходи. Колони портиків гранчасті та виокремлені кольором.

Спорудження спеціалізованого кінотеатру почалося в 1936 р. Це будівництво стало найбільшим за всі попередні роки існування радянської влади в місті та було навіть включено до республіканського плану розвитку народного господарства України. Проект розробив відомий київський архітектор Й. Каракіс. Він використав власний типовий проект кінотеатру 1934-1935 рр., що був реалізований у ряді міст (у т.ч. Харків, Кривий Ріг, Вінниця), зменшивши для Проскурова масштаб будівлі, але зберігши зовнішній вигляд.

Урочисте відкриття нового кінотеатру, який отримав ім’я легендарного радянського льотчика Валерія Чкалова, відбулося 13 листопада 1940 р.: на площі перед головним входом на святковий мітинг зібралися тисячі проскурівчан, грав оркестр, звучали палкі промови виступаючих, у цей же день відбувся і перший кіносеанс – демонстрували нову комедію «Музична історія». Кінотеатр відразу став гордістю міста і по праву ввійшов у число найкращих в Україні. І це не дивно – просторий кінозал, фойє, бібліотека, музично-оркестровий зал, буфети, найсучасніша на той час апаратура, – все було до послуг відвідувачів. В архітектурному плані нова будівля гармонічно довершила формування тодішньої центральної площі Проскурова, ставши її домінантою: перед кінотеатром височів пам'ятник В. Леніну (у 1970 р. його перенесли до радіозаводу), навпроти розташовувався будинок міськвиконкому (нині військкомат), поруч, через будинок – драмтеатр (нині Будинок культури), а з тильного боку кінотеатру розкинувся центральний парк культури та відпочинку.

Що цікаво, із моменту відкриття кінотеатр ім. Чкалова ніколи не змінював свого профілю. Навіть у роки нацистської окупації (1941-1944 рр.) тут продовжували демонструвати кіно, щоправда, переважно для солдатів і офіцерів німецької армії. Після війни, у 1949 р., у кінотеатрі ім. Чкалова обладнали малий зал, розширили великий. У 1964 р. кінотеатр став широкоформатним. За останні роки кінотеатр був технічно переобладнаний, і від 1992 р. найбільший кінотеатр міста й області носить ім'я Т. Шевченка.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00