29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
Напередодні Дня матері в музеї історії міста Хмельницького відбувся майстер-клас із виготовлення ляльки-круп`янки. У захопливому дійстві взяли участь третьокласники Хмельницької СЗОШ №12 під керівництвом вчительки Ірини Миколаївни Міщук. А також до виготовлення оберегів із задоволенням долучилися представники ЗМІ та музейники.
Директор музею Галина Барабаш розповіла гостям про історію відзначення в світі та в Україні Дня матері. А також про традиції виготовлення народної іграшки-оберегу – ляльки-круп`янки.
Лялька-круп`янка – слов`янська обережна лялька, що притягує в дім достаток і багатство. Основною її складовою є крупа, що символізує урожай і прибуток. Ляльку-круп`янку або круп`яничку традиційно робили без обличчя, як і інших обрядових ляльок, аби запобігти вселенню поганого духу. Її ставили на покуті, або «красному» куті в хаті. Цей оберіг заведено дарувати на новосілля, весілля. Така лялька, виготовлена з любов`ю дитячими руками, стане добрим подарунком для дорогої матусі.
Науковий співробітник музею Марина Грень поділилася зі школяриками секретами виготовлення круп`янки. Ляльку наповнювали гречкою, пшоном, рисом, вівсом, перловкою тощо. Також на дно мішечка-основи клали монетку на щастя та добробут. У голодні неврожайні роки з неї могли відсипати зерна, якщо їжі не вистачало. У кожного виду крупи було власне значення. Наприклад, найдорожчим був рис, тому він символізував багатство, гречка – достаток, перловка – ситість, овес – силу… Перед посівом жменя зерна бралася з ляльки, а після збору врожаю її наповнювали свіжими зернами. Виготовляти ляльку треба зі світлими помислами, любов`ю та добрими побажаннями людині, для якої готуєш подарунок.
Зацікавлені діти натхненно взялися за створення оберегів з підготованих працівниками музею матеріалів. У кожного вийшла власна оригінальна круп`яничка – сувенір-оберіг для улюбленої матусі. А на згадку про добру справу учасники зробили спільні світлини.