29000, м. Хмельницький,
вул. Проскурівська, 30
(0382) 70-35-25
17 січня у бібліотеці-філії №8 Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи відбувся літературний полілог «Різьбяр власного духу», присвячений 80-річчю від дня народження Василя Стуса: поета, правозахисника, одного із найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників, Лауреата Державної премії ім. Т. Шевченка, Героя України, якого у 1985 році було представлено до нагородження Нобелівською премією.
Захід відкрили симфонією Бетховена, улюбленого композитора поета. У розмові про Василя Стусанедоречний зайвий пафос. «Ми повинні повернутися до своїх національних героїв. Однією з таких постатей є Василь Стус», – розпочинає полілог Кузьма Матвіюк, сучасник поета, особисто знайомий з ним. Особливу увагу Кузьма Матвіюк звертає на феномен Василь Стуса, який полягає у «духовному самоспаленні», адже небагато з поетів здатні протистояти невблаганній системі.
Віталій Мацько, член обласного осередку Національної спілки письменників України, наголошує на значущості творчості Василя Стуса як для теперішнього, так і для прийдешніх поколінь. Саме він – та легендарна постать, яка потребує ґрунтовного дослідження: «Василь Стус – глиба філософського мислення. І цю глибу треба розлущувати, як горіх».
Із десятьма правилами життя поета ознайомила учасників літературного полілогу Валентина Іова, завідуюча сектором інституту ОІППО. «Бути собою», «самособоюнаповнення» – ось доктрини незламності поетової самобутності. «Все еклектичним було у Стуса. Він говорить про свято високого болю», – відзначає Валентина Іова.
Слова пошанування поета виголосила Світлана Прокопенко, головний спеціаліст Управління культури і туризму Хмельницької міської ради: «Василь Стус – один із найбільших майстрів слова в українській літературі ХХ століття. Ми маємо сіяти зерно поетового слова, нести патріотичний дух». Як вважає Світлана Прокопенко, «ніколи не пізно почати читати Стуса, а як почнеш – то вже не відірватись».
Поетеса Ніна Шмурікова-Гаврилюк до 80-річчя від дня народження поета написала вірш «Пам’яті Василя Стуса»:
Ми перейшли усе, що мало статись:
Ні, Україна не тоді прозріла!..
Не розуміла, рідна, злого дива, |
На Колимі проклятій, де морози
Отам ти прозрівала, Україно!..
Ми перейшли усе, що мало статись: |