Особняк М. Шильмана поч. ХХ ст. (вул. Грушевського, 84)

Одноповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний. Фасад оформлений з використанням елементів стилю модерн за допомогою цегляного мурування, декор якого підкреслено пофарбуванням. У загальній композиції споруди виокремлюється асиметрично розміщений ризаліт із парадним входом, який увінчаний аттиком з двома цегляними стовпчиками та ажурним кованим парапетом між ними. Чітко простежуються інші деталі модернового декору: пілястри з колами та стрічками, об'ємні кола над вхідними дверима, чередування різноформових вікон.

Будинок належить до зразків міської садибної забудови кінця ХІХ – початку ХХ ст., зберігся дотепер майже без змін та має архітектурну цінність завдяки поєднанню цегляного стилю з елементами модерну.

Споруджений на початку ХХ ст., належав одному з найбагатших промисловців міста, купцю Михайлу Шильману, який володів солодовим заводом (згодом хлібозавод на вул. Шевченка), фабрикою столярних виробів (згодом меблева фабрика на Старокостянтинівському шосе), друкарнею «Порядок» та маслобойнею.

У радянські часи використовувався державними установами (міська прокуратура та ін.). Нині – офіси комерційних закладів.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00