Прибутковий будинок Л. Хаселева 1898 р., поч. ХХІ ст. (вул. Проскурівська, 6)

Двоповерховий, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний. Зведений у стилі неоренесансу в 1898 р. Фасад витримано у лаконічному ритмі віконних прорізів, які оздоблено на першому поверсі – сандриками на кронштейнах, на другому поверсі – лиштвами та підвіконними нішами з ліпними гірляндами. Фасад ліворуч фланковано розкріповкою з парадним входом, другий поверх якої підкреслено пілястрами, що увінчують ліпні жіночі маскарони (ліпний декор пілястри праворуч був втрачений, але відновлений 2019 р.). Фриз розкріповки прикрашено ліпною композицією, що складається із вензеля у виді переплетених букв «Л.Х.» та дати «1898». Внаслідок реконструкції, проведеної у середиі ХХ ст., будинок втратив високе чотиригранне загострене шатро, що увінчувало його бічну розкріповку, а також балкон на другому поверсі.

Будинок є типовим для забудови Проскурова кінця ХІХ – початку ХХ ст. та має цінність як частина історичного середовища центральної вулиці міста.

Літери вензеля «Л.Х.» вказують на ініціали власника будинку – Лева Хаселева, який став першим у місті дантистом та відкрив у 1893 р. зуболікувальний кабінет. Декілька років у нього не було конкурентів, але незабаром ця монополія була порушена. У 1896 р. в Проскурові нараховувалося два дантисти, а в 1904 р. – вже шість. У 1898 р. Л. Хаселев закінчив будівництво прибуткового будинку на центральній вулиці міста. На першому поверсі він обладнав зуболікувальний кабінет, на другому облаштував власну квартиру, а іншу частину будинку здавав квартиронаймачам.

Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.) будинок націоналізований. У середині 1920-х рр. його передали у розпорядження Проскурівського окружного виробничо-кооперативного об’єднання інвалідів «ОкрИКо», яке розмістилось на другому поверсі, а на першому облаштували дві крамниці (винну та залізо-скобяних виробів), буфет та їдальню. У другій половині ХХ ст. тривалий час у будинку розміщувався обласний будівельний трест, у 1990-х рр. – комерційна фірма нерухомості «Ідеал». У 2003 р. у колишньому будинку Л. Хаселева відчинила двері піцерія «Мак Смак», яку у 2018 р. перейменовано на ресторан «Кухмістерська Хаселева».

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00