Житловий будинок кін. ХІХ ст. (вул. Проскурівська, 22)

Двоповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний. Архітектура будинку в формах історизму поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу. Будинок споруджено в умовах обмеженого простору, що спричинило композицію його фасаду. Перший поверх рустований, має бічний арочний проїзд. Фасад другого поверху витримано у лаконічному ритмі напівциркульних віконних прорізів, які згруповані по три: вузькі, розділені пілястрами – над аркою; більш широкі, оздоблені у підфризовій частині ліпними рогами достатку – над рустованим поверхом. Деталі оздоблення виконано переважно за допомогою цегляного мурування, декор яких підкреслено пофарбуванням. У 2000-х роках добудований мансардний поверх.

Будинок є типовим для забудови Проскурова кінця ХІХ – початку ХХ ст. та має цінність як частина історичного середовища центральної вулиці міста.

У 1890 р. купецька родина Гершка Маранца придбала земельну ділянку по вул. Олександрівській та побудувала одноповерховий цегляний будинок (власність дружини Гершка купчихи Марії Маранц). У 1897 р. цей будинок успадкував її син – купець Янкель Маранц, але вже наступного року продав його міщанину Давиду Левіту, власнику однієї з найбільших у місті друкарні («типо-литография Д. Левита»), яку він заснував 1894 р. На початку ХХ ст. Д. Левіт реконструював будинок, добудувавши другий поверх. На першому поверсі розмістив офіс друкарні, другий поверх здавав під житло, друкарню розмістив у прибудові в дворі.

Після встановлення радянської влади (кінець 1920 р.) був націоналізований і переданий у міську власність. У 1920-х рр. (доба НЕПу) з дозволу міської ради будинок перебував у оренді підприємця Богмана, який влаштував тут приватний готель – мебльовані кімнати «Марсель». У другій половині ХХ ст. перший поверх займали магазини, другий – адміністративні установи.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00