Мандруючи Проскурівською, одразу його помітити важко, адже вишукана будівля у рідкісному для старого Проскурова стилі класицизму, зведена на початку ХХ століття, дещо «прихована» серед сучасних споруд. Проте, якщо Ви його – Хмельницький міський будинок культури (ХМБК) – знайдете, отримаєте задоволення і від сприйняття архітектурної краси, і від діяльності, яку він проводить.

Це нині Хмельницький міський будинок культури міститься в історичній будівлі, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Проскурівська, 43. А спочатку, коли була утворена установа, у 1950 р., це була невеличка кімната у міськвиконкомі, потім – 1951 – приміщення у передмісті Заріччя, з 1955 – будинок на теперішній вулиці Грушевського, і вже з 1960 року ХМБК займає приміщення колишнього міського театру, де й знаходиться дотепер.

Історія будівлі цікава не тільки тим, що в споруді, спеціально у 1907 р. побудованій Б. Шильманом, діяв перший у місті театр, а й тим, що в ній відбувались засідання уряду УНР та Директорії, які у 1919-1920 роках тричі проводилися у Проскурові. У 1920 р. Радянська влада театр Б. Шильмана націоналізувала, тут став діяти клуб ім. Леніна, а з 1925 року – український державний драматичний театр.

Робота клубу розпочалась з організації творчих колективів, які активно стали відвідувати мешканці міста, надто молодь, адже в перше повоєнне десятиліття місто відроджувало не лише промисловість, економіку й культуру, а цілеспрямовано дбало про проведення вільного часу, розкриття талантів, самовираження пересічної людини у музиці, пісні, танці.

Ансамбль танцю «Веселка», організований ще на Заріччі першим завклубом М. Н. Ушаковим у 50-х рр., у 1963 р. одержав звання «народного аматорського» і був одним із перших в області, а його керівник – Юрій Іванович Климчук став заслуженим працівником культури і керував ним 36 років! Нинішній керівник ансамблю танцю – Володимир Іванович Петрина, продовжуючи славні традиції, скеровує колектив на нові постановки, виступи серед земляків та за межами країни.

З 1958 року у ХМБК діє колектив бандуристів, організований Валентиною Дем’янівною Панкратовою, що у 1960 році став зведеним ансамблем, а потім переріс у капелу бандуристів, отримавши у 1970 році звання «народної аматорської». З цього часу капела бандуристів, керована С. М. Бут, стала одним із кращих колективів цього жанру в Україні і виступала не тільки на Хмельниччині, але й у Тамбові (Росія), Болгарії. З 1989 до 2002 та з 2003 року до сьогодні капелою бандуристів керує Микола Іванович Босенко – викладач Хмельницького музичного училища імені В. Заремби, лауреат обласної премії імені Т. Г. Шевченка.

Народний театр МБК, заснований В. І. Богославським у 1962 році, у 1964 одержав звання «народного аматорського». Має цікаву історію, адже в театрі працювали непересічні особистості: режисери І. Волошенюк, В. Поплавський, А. Бєлєванцев, з 2003р. колективом керував Іван Леонідович Кропліс – лауреат міської премії імені Б. Хмельницького (2006 р.), стипендіат Хмельницької облдержадміністрації (2009 р.), переможець у рейтингу «Людина року-2008» (номінація «за професійний патріотизм»), лауреат міжнародних фестивалів у містах: Мукачеве (2007р.), Прилуки (2007р.), Київ (2008р.). Із 2014 року колектив очолив молодий талановитий режисер – харків’янин Дмитро Сергійович Гусаков, і театр запрацював з новими силами. Народний аматорський театр «Дзеркало» успішно виступає на сценах нашого міста, України, за кордоном та користується любов’ю глядачів.

Також великою популярністю користується народний аматорський ансамбль бального танцю «Успіх». Заснований у 1987 році, колектив уже в 1992 р. отримує звання «народного аматорського». Керовані лауреатами міської премії імені Б. Хмельницького – відомим майстром бального танцю Сергієм Івановичем Кондриком і балетмейстером Юрієм Васильовичем Горобцем, учасники ансамблю постійно беруть участь у міжнародних конкурсах (Франція, Італія, Німеччина, Польща, Румунія, Сербія, Угорщина, Словенія, країни СНД та Європи).

Своєрідним творчим колективом є народний аматорський хор ветеранів війни та праці «Надвечір’я», заснований у 1999 році, керівником якого з початку створення є заслужений працівник культури України – Лободюк Борис Павлович.

Жодне свято не обходиться без виступу цього колективу. Хор постійно виступає у обласному шпиталі для ветеранів війни, для мешканців міста та області, був учасником творчого звіту Хмельницької області в м. Київ. Відзначивши своє перше 10-річчя, хор впевнено крокує у майбутнє, а роки й усілякі негаразди неначе й не впливають на молодече завзяття, дзвінкість і глибину голосів учасників хору, їхнє прагнення збиратись разом і піснею нести оптимізм і радість життя.

З 2002 року при народному аматорському ансамблі танцю «Веселка» ХМБК була створена дитяча танцювальна студія, яка згодом переросла в окремий танцювальний колектив – ансамбль народного танцю «Намисто» під керівництвом Ірини Броніславівни Штогріної. У 2007 році ансамблю було присвоєно звання «зразковий». Із самого початку своєї кар’єри колектив зарекомендував себе як творчий та здібний.

Працівники МБК ніколи не забувають фундаторів та ветеранів своєї установи, директорів: М. Н. Ушакова, Г. В. Марущака, С. А. Науменко, С. А. Колечко, В. М. Пасєку, А. Ф. Кулака, Е. Ю. Наконечного, Л. М. Лук’яненко, Самінську, Л. І. Пюру, а також художніх керівників, активних учасників творчих колективів: Н. А. Ястребову, В. Д. Панкратову, С. М. Бут та багатьох інших, деякі з яких ще й нині працюють, а дехто вже на заслуженому відпочинку.

МБК – це епіцентр молодіжного дозвілля, тут постійно проводяться театральні вистави, концерти, фестивалі, змагання КВК, вечори відпочинку, дискотеки, акції соціального спрямування, рок-концерти тощо. На сцені МБК виступали творчі колективи з Данії, Росії, Англії, Німеччини, Польщі.

На сьогодні при МБК працюють: студія бального та сучасного танцю, музичний гурток, студія оригінального жанру «Вогень», студія солоспіву «Art-song». У студіях займається близько 200 вихованців.

Хмельницький МБК у творчому розквіті, поповнюється молодими талановитими кадрами, вишукує нові форми роботи, створює нові творчі колективи, продовжує свою почесну місію нести красиве, добре й вічне.


Народні аматорські, зразковий колективи, любительські об'єднання та клубні формування працюють за окремим графіком:

- народний аматорський ансамбль народного танцю «Веселка» (балетмейстер – Оксана Петрина);-народний аматорський ансамбль бального танцю «Успіх» (керівник – Сергій Кондрико, балетмейстер – Юрій Горобець);

- зразковий ансамбль танцю «Намисто» (балетмейстер – Ірина Штогріна);

- народний аматорський театр «Дзеркало» (режисер – Дмитро Гусаков);

- народний аматорський хор ветеранів війни та праці «Надвечір'я» (хормейстер – заслужений працівник культури України Борис Лободюк);

- народна аматорська капела бандуристів (керівник – заслужений артист України Микола Босенко);

- клуб «Старшокласник», клуб «Шкільний світ», клуб «Юність і закон», клуб «Школярик» (керівник – завідуюча сектором по роботі з дітьми ХМБК Юлія Ковальчук);

- рок-клуб «Проскурів», любительське об'єднання «Простір» (керівник – заступник директора ХМБК з КДД Сергій Щербанюк);

- театральний клуб «Et cetera» («І так далі») (керівник - режисер театру "Дзеркало" Дмитро Гусаков).


Режим роботи ХМБК:

Понеділок  четвер – з 9:00 до 18:15

П’ятниця – з 9:00 до 17:00

Вихідні: субота, неділя


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00Відео


Хмельницький цікавийТворчий дует письменників у ХмельницькомуПрезентація 17 випуску літературного альманаху «Медобори» відбулась 21 вересня, в Хмельницькому