Мандруючи Проскурівською, одразу його помітити важко, адже вишукана і струнка будівля у стилі модерн, зведена на початку ХХ століття, дещо «прихована» серед сучасних споруд. Проте, якщо Ви його – Хмельницький міський будинок культури (ХМБК) – знайдете, отримаєте задоволення і від сприйняття архітектурної краси, і від діяльності, яку він провадить.
Історія будівлі цікава не тільки тим, що у споруді, спеціально у 1907 р. побудованій Борух-Сруль-Шильманом діяв перший у місті театр, а й тим, що в ній відбувались засідання уряду УНР та Директорії, які у 1919-1920 рр. тричі проводилися у Проскурові. 24 серпня 1920 р. Радянська влада театр Шильмана націоналізувала, тут став діяти клуб імені В. Леніна. У його приміщенні спочатку діяв пересувний робітничо-селянський театр, а від 1925 р. – Український державний драмтеатр. У березні 1941 р. Проскурів стає обласним центром і тому приймається рішення про переведення сюди Кам'янець-Подільського обласного театру ім. Г. Петровського (у майбутньому – облмуздрамтеатр ім. М. Старицького), але війна змусила відкласти переїзд на повоєнний час. Протягом 1941-1942 рр. похідна група ОУН(м) у цій будівлі організувала драматичний театр Проскурова, який покинув місто через переслідування українських підпільників. У листопаді 1944 р. театр імені Г. Петровського прибуває у місто і розташовується у будинку до січня 1960 р., згодом у ньому свою діяльність продовжує міський клуб.
Хмельницький міський будинок культури заснований у 1951 р. рішенням виконкому міської ради депутатів трудящих та був підпорядкований відділу культури під керівництвом Байди Василя Юхимовича.
Це нині заклад знаходиться в історичній будівлі, а спочатку, новоутворена установа розмістилася у передмісті Заріччя у малопристосованій будівлі, вкінці 1952 р. клуб займав кімнату у міськвиконкомі по вул. Проскурівській, 47, у 1956 р. – будинок по Грушевського, 54, у вересні 1959 р. – приміщення прибудованої будівлі пожежного депо на розі Соборної та Подільської, і вже з січня 1960 р. ХМБК займає приміщення колишнього міського театру по вул. Проскурівській, 43, де й знаходиться дотепер.
Перед будинком культури було поставлене завдання – проведення масово-політичної та культурно-просвітницької роботи серед трудящих міста. Робота розпочалась з організації творчих колективів, які активно стали відвідувати мешканці міста, надто молодь, адже в перше повоєнне десятиліття місто відроджувало не лише промисловість, економіку та культуру, а й цілеспрямовано дбало про проведення вільного часу, розкриття талантів, самовираження пересічної людини у культурі та мистецтві.
Свою частку у розвиток народного танцювального мистецтва вніс народний аматорський ансамбль народного танцю «ВЕСЕЛКА», створений у 1947 р. Ушаковим Михайлом Никифоровичем, як агітбригада з популяризації народного танцю. Вагомий внесок у творчий доробок пізніше внесли керівники: Данічкін О. В., Климчук Ю.І..
19 липня 1963 р. Постановою колегії Міністерства культури УРСР ансамблю народного танцю «Веселка» було присвоєно почесне звання «народний аматорський».
Яскравим, різнобарвним, непередбачуваним, ніби веселка, що з’являється після дощу, є і сьогодні ансамбль танцю «Веселка». У 2001 р. керівником знаного у місті колективу стає талановитий хореограф Петрина Володимир Іванович. Зберігаючи самобутність, він створив нову цікаву програму ансамблю, основу якої складають подільські, волинські, гуцульські народні танці.
З травня 2015 р. очолила колектив цілеспрямована хореографиня Петрина Оксана Василівна, яка продовжила сталі традиції «Веселки» та значно підвищила його виконавську майстерність, здійснила нові оригінальні постановки.
Протягом 2018-2022 рр. за ініціативи О.Петрини створено хореографічно-ігровий проєкт по вивченню танців календарного обряду «Танцюй з Веселкою!», «Великодня руханка», новорічно-різдвяні «Зимові забави з «Веселкою» для гостей та мешканців міста.
Жодне свято міста не обходиться без участі вихованців ансамблю «Веселка», без неповторних постановок лауреатів міської премії ім. Б. Хмельницького – Володимира та Оксани Петрини. Значну увагу колектив приділяє фестивальній діяльності і є дипломантом багатьох фестивалів, конкурсів на теренах нашої країни: Чернівці, Тернопіль, Вінниця, Львів, Харків, Київ та за кордоном: Грузія, Туреччина та ін..
На особливу увагу у сфері театрального мистецтва заслуговує народний аматорський театр «ДЗЕРКАЛО», який був створений у 1953 р. професійним режисером Нікітіною Тетяною Володимирівною, як драмгурток. Знану славу колективу пізніше внесли режисери: Піонтковський І.М., Богославський В.І., І. Волошенюк, В. Петрик, В. Павловський, А. Бєлєванцев, В. Паляниця, П. Пацай, Кропліс І.Л..
7 січня 1964 р. Постановою колегії Міністерства культури УССР театру присвоєно почесне звання «народний аматорський».
З 1 квітня 2014 р. театр «Дзеркало» очолює професійний режисер та актор, член національної спілки Театральних діячів України, лауреат міської премії ім. Б. Хмельницького – Гусаков Дмитро Сергійович. Колектив під його крилом майстерності отримав нове творче дихання та здійснив нові яскраві вистави, перформанси, серед них: «Ніч проти Івана Купала за мотивами М. Гоголя», музично-пластична вистава «Історії з коробки», абсурд на 1-дію «Вражена Тетяна» за мотивами Л. Бугадзе, документальна вистава «Проскурів, цегла і любов», абсурд «Кароль» за п’єсою С. Мрожека та ін..
Активні учасники колективу на чолі з Д. Гусаковим у вересні 2017 р. ініціювали створення громадської організації «Центр розвитку театру «Час Т»; у 2020-21рр. ними було проведено Всеукраїнський фестиваль аматорського театру «Акт Перший», «Акт Другий. Урбаністичний».
Театр «Дзеркало» – є бажаним гостем у мистецькому просторі міста та за його межами; значну увагу приділяє розвитку національно-культурних процесів та зміцненню творчих зав’язків, інтегрувавшись в європейський театральний процес і ставши відомим на театральних підмостках країн: Литва, Латвія, Польща, Румунія, Чорногорія, Бельгія та ін..
Свою частку у розвиток українського музично-пісенного мистецтва вносить народна аматорська КАПЕЛА БАНДУРИСТІВ, створена у 1958 р. художнім керівником міського будинку культури – Панкратьєвою Валентиною Дем’янівною, як перший ансамбль бандуристів у місті. Вагомий внесок у творчий доробок пізніше внесла Бут Софія Михайлівна, під її професійним керівництвом ансамбль стає зведеною капелою, що налічує 60-учасників.
У 1970 р. за творчі успіхи та досягнення Постановою колегії Міністерства культури УРСР капелі бандуристів присвоєно почесне звання «народна аматорська».
У 1991 р. на посаду керівника капели бандуристів приходить талановитий викладач, завідуючий відділом народних інструментів Хмельницького музичного коледжу імені В. Заремби, лауреат обласної премії ім. Т.Г. Шевченка, відмінник освіти України, а з листопада 2015 р. – заслужений діяч мистецтв України – Босенко Микола Іванович.
Микола Іванович виховує в своїх учнях особливе відношення і повагу до музичної народної творчості. Він значно збагатив діючий репертуар творами світової класичної спадщини та сучасних композиторів, народними піснями та думами, хоровими творами, а саме: А. П’яццола «20 років по тому», Х. Родрігес в аранжуванні М. Босенко «Кумпарсіта», укр. нар. пісня в обробці «Ґандзя», укр. нар. пісня-танго в обробці Р. Савицького «Гуцулка Ксеня», сл. та муз. О. Пономарьова «Заспіваймо пісню за Україну» та ін..
При капелі функціонують малі форми: тріо, дуети, квартети з якими колектив бере активну участь у культурно-мистецьких заходах міста; капела активно виступає у навчальних закладах Хмельниччини з виїзною програмою патріотичного спрямування; учасники є дипломантами багатьох фестивалів, конкурсів у містах: Хмельницький, Ізяслав, Вінниця, Кременчук, Кропивницький, Київ, Маніса у Туреччині та ін..
Для розвитку музичного жанру 1 вересня 1964 р. при будинку культури створено музичну студію, з 1988 р. – МУЗИЧНИЙ ГУРТОК з індивідуального навчання гри на гітарі та саксофоні, під керівництвом досвідченого музиканта, артиста Хмельницького муніципального естрадно-духового оркестру – Марченко Михайла Володимировича.
У гуртку навчаються усі бажаючі шкільного та студентського віку з елементарними музичними здібностями (слух, пам'ять, відчуття ритму), охочі відкрити свій талант чи вдосконалити навички і вміння гри на гітарі та саксофоні. Заняття в гуртку індивідуальні.
Михайло Володимирович виховує у своїх учнях гармонію, музично-естетичний смак на основі української народної, сучасної та класичної музики.
Унікальним гармонійним співвідношенням мистецтва та спорту є народний аматорський ансамбль бального танцю «УСПІХ», створений у 1987 р. призером Всеукраїнських та міжнародних змагань з бальних та спортивних танців, суддею Міжнародної категорії – Кондриком Сергієм Івановичем.
12 грудня 1992 р. Постановою колегії управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА ансамблю присвоїли почесне звання «народний аматорський».
З 2019 р. керівником ансамблю стає його вихованець – багаторазовий призер та фіналіст найпрестижніших Всеукраїнських та міжнародних конкурсів з бальних та спортивних танців, абсолютний переможець Кубку Західної України, «танцюрист міжнародного класу», танцюрист класу «S», лауреат міської премії ім. Б. Хмельницького – Горобець Юрій Васильович, а допомагає йому у роботі професіонал своєї справи, чемпіонка з бальних та спортивних танців, суддя Міжнародної категорії, балетмейстер ансамблю – Горобець Вікторія Олександрівна.
Яскравий талант учасників та керівників ансамблю, художня довершеність кожного танцю і барвиста палітра костюмів є окрасою багатьох мистецьких подій у місті. Творче життя насичене концертною діяльністю та виступами на самому високому рівні, вихованцям «Успіху» гаряче аплодують на Всеукраїнських конкурсах, змаганнях у містах: Львів, Чернівці, Луцьк, Одеса, Київ та міжнародних заходах у Франції, Італії, Польщі, Болгарії, Чехії, Англії, Австрії, Нідерландах та ін..
Сьогодні ансамбль «Успіх» – справжня високотехнічна хореографічна школа у місті для талановитої молоді, котра отримує естетичне виховання та спортивний гарт!
Чималий внесок у розвиток пісенно-хорової творчості Хмельниччини вносить народний аматорський хор ветеранів «НАДВЕЧІР’Я», створений у липні 1999 р. за ініціативи тогочасного міського голови Михайла Чекмана та сприяння голів обласної та міської рад організацій ветеранів України Івана Бондаря та Івана Озерова. Очолює хор досвідчений фахівець своєї справи – лауреат міської премії ім. Б. Хмельницького, відмінник освіти України, а від вересня 2012 р. – заслужений працівник культури України Лободюк Борис Павлович.
За вагомий внесок у розвиток культури, високий художній рівень та виконавську майстерність 30 жовтня 2001 р. Постановою колегії управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА хору ветеранів «Надвечір’я» присвоєно звання «народний аматорський».
При хорі створено малі вокальні форми: чоловіча і жіноча групи, дуети, тріо, соло, вокальний ансамбль «Гармонія»; у 2011р. – спільна програма колективу «Надвечір’я» з дитячим хором «Акцент» при Хмельницькому міському ліцеї № 17.
Репертуар хору різноманітний, це пісні подільського краю, класичні, авторські твори, військово-патріотичні, українські народні пісні, серед них: муз. Б. Лободюка, сл. М. Воньо «Світле надвечір’я»; муз. І. Пустового, сл. М. Войнаренко в обробці Б. Лободюка «Козаки»; старовинна подільська пісня в обробці Л. Нагорного «Ой орел, ти орел» та ін..
У рамках мистецького проєкту патріотичного виховання «Творче перехрестя поколінь» колектив організував і здійснив чимало виїзних концертів для навчальних закладів міста та став учасником різноманітних фестивалів, конкурсів.
Хор ветеранів «Надвечір’я» послугував яскравим прикладом невичерпної енергії, оптимізму та зробив дуже вагомий внесок у справу духовного і патріотичного виховання молоді.
З метою розвитку та відтворення народних традицій був створений зразковий ансамбль народного танцю «НАМИСТО», що розпочав свою діяльність у 2001 р. як студія народного аматорського ансамблю народного танцю «Веселка» під керівництвом досвідченого хореографа, лауреата міської премії ім. Б. Хмельницького – Штогріної Ірини Броніславівни. За відносно короткий час вихованці студії досягли досить високого рівня виконання і з 2005р. почали функціонувати як окремий ансамбль.
24 грудня 2007 р. Постановою колегії управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА ансамблю народного танцю було присвоєно почесне звання «зразковий».
Вивчаючи фольклорний матеріал регіонів України та сусідніх держав, І. Штогріна сформувала колоритну програму народних танців та хореографічних композицій, яка налічує понад 40 танців та 20 хореографічних номерів!
Зразковий ансамбль народного танцю «Намисто» постійно пропагує народну хореографію, у своїй творчій діяльності надає перевагу національним танцювальним традиціям. Вихованці колективу навчаються створювати і передавати образи народного танцю, відтворювати особливості національного колориту, велику увагу приділяється сценічним самобутнім костюмам, які розробляються та створюються власноруч.
Гармонійне поєднання усіх можливостей народного мистецтва дало змогу колективу бути постійними учасниками загальноміських свят, театралізованих дійств, мистецьких проєктів. Ансамбль є лауреатом та дипломантом багатьох різноманітних фестивалів, конкурсів у місті та за його межами: Тернопіль, Мукачево, Івано-Франківськ, Львів, Дніпро, Луганськ, Ладижин Вінницької обл., Рибаківка Миколаївської обл., Каховка Херсонської обл., Київ, Несебир у Болгарії та ін..
Колектив ансамблю «Намисто» наполегливо працює над вивченням, відтворенням та розвитком народних традицій. Основною метою цього молодого і талановитого колективу є постійне прагнення до нового!
Великою популярністю у місті користується студія оригінального жанру «ZLights», яка була створена у травні 2016 р. Попик Оленою Василівною.
Учасників об’єднала своєрідна любов до однієї із найсильніших природних стихій – вогню, окрім використання «живого» вогню, колектив практикує виступи з піротехнікою, світлодіодами, а вже з 2019 р. – ходінням на ходулях.
Під вмілим керівництвом Олени Попик, учасники студії домоглися високого виконавського рівня, створили оригінальні авторські шоу-програми з яскравими сценічними костюмами та стали бажаними гостями різноманітних фестивалів, конкурсів загальноміських заходів, театралізованих свят, світських вечірок у місті та за його межами.
Студія оригінального жанру «ZLights не зупиняється на досягнутому – активно розвивається та працює над удосконаленням, прагне до нового, перебуваючи у постійному пошуку нових театральних форм. Для підвищення свого професійного рівня учасники колективу практикують проведення товариських майстер-класів за участю профільних майстрів оригінального жанру з України.
У 2021 р. ініціювали проведення І Всеукраїнського фестивалю оригінальних мистецтв та вогняних шоу-програм «zLightsFest».
Народний аматорський хор «ДАВИДКІВЧАНИ» заснований у липні 2010 р. за ініціативи тогочасного сільського голови с. Давидківці – Ланкевича О.І..
Керівник хору – ЦИМБАЛЮК Василь Прокопович.
25 грудня 2013 р. Постановою колегії управління культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА хору було присвоєно почесне звання «народний аматорський».
Хоровий колектив має великий різноманітний репертуар, постійно його поновлює і розширює. Репертуар складається з творів українських народних пісень, українських сучасних та подільських авторів, а також композицій, автором слів, музики і обробки яких є Василь Цимбалюк. Колектив вирізняється цікавим творчим підходом до виконання творів, учасники використовують елементи театралізації, відтворюючи народні традиції та обряди.
Хор є постійним учасником сільських, районних масових заходів, жителі села з великим задоволенням відвідують концертні програми колективу.
Хоровий колектив під керівництвом Цимбалюка В.П. є візитною карточкою селища Давидківці. Він працює плідно і творчо, щорічно поповнюється новими учасниками, продовжує свою творчу діяльність, підвищуючи рівень майстерності в області народного мистецтва.
З 5 травня 2021 р. народний аматорський хор «Давидківчани» с. Давидківці функціонує при Хмельницькому міському будинку культури.
Важливою ланкою у роботі ХМБК є любительські об’єднання та клуби за інтересами, які надають широкі можливості для духовного росту особистості, інтелектуального та культурного відпочинку. Робота клубів проходить у формі відкритих уроків, бесід, лекцій, ігрових програм, зустрічей з цікавими людьми, дозвіллєвих мистецьких проєктів.
При закладі функціонують об’єднання для учнів молодшого та старшого віку: «Юність і закон» та «Старшокласник», створені у 1990 р., «Шкільний світ» – діє з 2012 р., клуб для дітей дошкільного віку: «Розмалюк» – з 2021 р. Керівник – завідуюча сектором по роботі з дітьми Рахно Юлія В’ячеславівна.
Для організації змістовного дозвілля творчої молоді у 2021 р. створено Майстерню студентської творчості під керівництвом заступника директора з культурно-дозвіллєвої діяльності – Мусієнко Юлії Анатоліївни.
З метою формування якісного мистецького смаку, при народному аматорському театрі «Дзеркало», функціонує з квітня 2015 р. театральний клуб «Et cetera». Координує роботу клубу режисер народного аматорського театру «Дзеркало» – Гусаков Дмитро Сергійович.
Хмельницький міський будинок культури свою діяльність спрямовує на збереження, популяризацію матеріальної культурної спадщини, підтримку аматорського мистецтва та втілення різноманітних мистецьких задумів. Щорічно для мешканців та гостей міста різних верств та вікових категорій представлена низка цікавих заходів: театральні вистави, концерти, фестивалі, вечори відпочинку, акції соціального спрямування тощо. Так, на сцені закладу виступали творчі колективи з Росії, Литви, Данії, Англії, Німеччини, Польщі, США.
Працівники ХМБК не забувають фундаторів та ветеранів своєї установи, директорів: Ушакова М.Н., Марущака Г.В., Науменко С.А., Колечко С.А., Пасєку В.М., Кулака А.Ф, Наконечного Е.Ю., Лук’яненко Л.М., Пюру Л.І., а також художніх керівників та активних працівників: Нікітіну Т.В., Ястребову Н.А., Панкратьєву В.Д., Збожинську В.Ф., Климчука Ю.І., Богославського В.І., Бут С.М., Шаповалова В.Г., Щепанко Е.Й., Кирилову Я.І. та багатьох інших.
Колектив знаходиться у творчому розквіті, поповнюється молодими талановитими кадрами, перебуває у постійних мистецьких пошуках, радіє здобутому та рухається до нових звершень з почесною місією нести красиве, добре й вічне!
Будинок по вул. Проскурівській, 43 – пам’ятка архітектури ХХ ст. м. Хмельницький. Охороняється законом, згідно з наказом, виданим управлінням культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА (від 15.09.2010 року, № 242).
29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30
Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25
Режим роботи Управління культури і туризму
Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*
* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00