Єврейське училище поч. ХХ ст. (вул. Шевченка, 1)

На розі з вул. Свободи. Двоповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний. Архітектура будинку в формах історизму поєднує візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу й модерну. Симетричну композицію головного фасаду утворюють три розкріповки, які розчленовані на рівні другого поверху пілястрами із стрічками та увінчані модерністичними фронтонами (дугоподібними – над бічними розкріповками та триступінчастим – над центральною розкріповкою) з напівкруглими віконцями на тимпанах. Бічні розкріповки мають балкони з ажурними металевими гратами, на центральній розкріповці розташований парадний вхід. Фасад рясно оздоблений деталями, виконаними за допомогою цегляного мурування та підкреслено пофарбуванням.

Будинок споруджений на початку ХХ ст. для потреб єврейського училища. У Проскурові в ХІХ – на початку ХХ ст. частка єврейського населення в окремі роки складала до 50%, і тому в місті існувала розгалужена мережа єврейських учбових закладів, переважно – релігійних шкіл (Талмуд-Тора, декілька хедерів). У 1851 р. було відкрито казенне єврейське училище, яке тривалий час не мало постійного приміщення. Лише на початку 1900-х рр. для нього спорудили будівлю по вул. Великій Вокзальній, 1 (нині – вул. Шевченка, 1).

В рад. часи тут розміщувалися: у 1923-1941 рр. – середня школа №2, у 1944-1962 рр. – педагогічне училище, від січня 1963 до середини 1970-х рр. – обласне видавництво та редакція газети «Радянське Поділля», згодом обласний інститут удосконалення вчителів.

З початку 2000-х рр. у будинку містився міськрайоний суд Хмельницької області, згодом архівний відділ міськвиконкому.

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00