Житловий будинок 1898 р. (вул. Пилипчука, 49)

На розі з вул. Івана Франка. Одноповерховий, у плані прямокутний, виконаний у цегляному стилі, декор якого підкреслено пофарбуванням. Композиція фасадів симетрична, виокремлюється парадний вхід, який підкреслює ступінчастий аттик, нижче якого цеглою викладено рік спорудження будинку – «1898». Будинок увінчує розвинутий фриз, над яким вздовж даху – металевий парапет з цегляними тумбочками. У 2000-х рр. добудовано мансарду.

Будинок належить до зразків міської садибної забудови кінця ХІХ – початку ХХ ст., що зберігся дотепер майже без змін.

Споруджений у 1898 р. як житловий особняк. У 1920-х – 1930-х рр. використовувався у комплексі з навколишніми будинками (на їх місці нині – комплекс готелю «Поділля») для потреб лікарні ім. Войкова. Після Другої світової війни лікарню ліквідували, натомість в її приміщеннях створили станцію переливання крові та два обласних диспансери – психоневрологічній та протитуберкульозний. Один з них розмістився у колишньому особняку на розі Івана Франка – Пилипчука. Наприкінці 1970-х рр. диспансери отримали нові приміщення, а от старі будівлі, крім однії (вул. Пилипчука,49), пішли під знесення.

З початку 1990-х років колишній особняк був переданий міському Товариству української мови ім. Шевченка «Просвіта», беззмінним головою якого з 1989 р. є Зоя Діденко. За її ініціативи 14 жовтня 1992 р. почав діяти «Народний дім», який став важливим культурно-просвітницьким центром міста. Тут працюють лекторій, бібліотека, виставкова зала, музей поріднених міст тощо. Перед входом височіє пам’ятна стела на честь 15-ї річниці дружби м. Хмельницького з містом Модесто (США).

Сергій Єсюнін


Наказом управлінням культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької облдержадміністрації від 04.06.2018 №69н затверджено межі та режими використання зон охорони пам’яток місцевого значення, визначених науково-проектною документацією «Історико-архітектурний опорний план м. Хмельницького з визначенням меж та режимів використання зон охорони пам’яток, історичних ареалів», розроблену ПОГ «Інститут культурної спадщини» ВРОКСУ.

Відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» на охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам’яток, історичних ареалів населених місць забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.


29000, місто Хмельницький, вул. Проскурівська, 30

Довідки щодо документообігу за телефоном: (0382) 70-35-25

Режим роботи Управління культури і туризму

Початок робочого дня: 8:00
Обідня перерва: 12:00 –13:00,
Закінчення робочого дня: 17:15*

* У п'ятницю закінчення робочого дня: 16:00